Odzyskiwanie danych z dysków SSD opartych o kontrolery Indilinx.
- All Data Recovery
- SSD
Dyski SSD z kontrolerami indilix goszczą już jakiś czas na naszym rynku. Nie są może tak popularne jak inne tanie nośniki SSD, ale zdążyły zdobyć wiernych użytkowników, a niektóre z nich uległy awarii. Przychodzimy wtedy z pomocą w odzyskaniu danych.
IDX100M00-LC; IDX110M00-LC; IDX110M01-LC; IDX110M02-LC Kontrolery te są stosowane w nośnikach:
- OCZ Vertex series
- OCZ Vertex turbo
- OCZ Vertex plus series
- OCZ Agility series
- OCZ Solid 2 series
- Crucial M225 series
- RunCore Pro IV
- A-Data 592 series
- A-Data XPG SX95
- A-Data Nobility N002
- A-Data Nobility N004
- Super Talent UltraDrive GX2
- Corsair Extreme series
- Corsair Nova series
Ta rodzina napędów ma bardzo ciekawą cechę. Oprogramowanie wewnętrzne ROM, ma bardzo rozbudowany tryb fabryczny, do którego można się dostać przez odpowiednią sekwencję.
Ze względu na to, że chip został opracowany przez tego samego producenta, jest on podobny we wszystkich modelach SSD opartych na wymienionych wyżej kontrolerach.
Jak to działa?
- Po podłączeniu zasilania do dysku SSD, przechodzi on kilka etapów inicjalizacji:
- najpierw ładuje on firmwere z wewnętrznej pamięci ROM mikrokontrolera i przekazuje kontrolę oprogramowaniu układowemu.
- oprogramowanie inicjuje i testuje większość wewnętrznych podsystemów kontrolera i całego dysku.
- Następnie testowana jest główna część oprogramowania układowego zapisaną w układach pamięci NAND Flash i następuje jego ładowanie do pamięci RAM napędu. - Po załadowaniu głównej części oprogramowania układowego do pamięci RAM napędu, rozpoczyna się jego wykonywanie.
Napęd ładuje i weryfikuje tablice translacji i inne moduły serwisowe (Security, S.M.A.R.T., listę wadliwych bloków itp).
Po pomyślnym zakończeniu wszystkich etapów inicjalizacji napęd zgłasza tryb READY i rozpoczyna pracę w trybie domyślnym.
Dzięki trybowi fabrycznemu „zaszytym” w ROMie inżynierowie mają szersze możliwości zarządzania nośnikiem. Oprogramowanie to zawarte w wewnętrznej pamięci ROM (często jest nazywane „zamaskowanym”). Oferuje ono szereg funkcji serwisowych, które umożliwiają inżynierom zrozumienie specyfiki napędu w celu przetestowania urządzenia, naprawie uszkodzonych modułów, zaktualizowanie głównej części część oprogramowania układowego, a nawet uzyskać dostęp do danych użytkownika.
Awarie dysków SSD opartych na kontrolerach Indilinx:
Awarie takich dysków można podzielić na dwie podstawowe kategorie:
- problemy logiczne - są związane przeważnie z uszkodzeniem modułów serwisowych lub oprogramowania układowego, które można naprawić z poziomu oprogramowania.
- problemy fizyczne - są spowodowane przez uszkodzone elementy płytki drukowanej (kontroler, Układ RAM, uszkodzone ścieżki itp.).
Najczęstsze problemy dysków SSD opartych na kontrolerach Indilinx:
- Brak osiągnięcia trybu gotowości
- Błąd Abrt podczas próby odczytu / zapisu danych
Więcej informacji oraz nasza oferta: odzyskiwanie danych z SSD