Automatyczna naprawa Windows 10 - przyczyny i problemy
- All Data Recovery
- Komputery, laptopy i serwery
Windows 10 w zamyśle producenta miał być systemem intuicyjnym i bezawaryjnym. Miał być łatwy w użytkowaniu, a wszelkie problemy miały być naprawiane automatycznie, nawet bez wiedzy użytkownika. Automatyczne aktualizacje miały poprawiać bezpieczeństwo oraz stabilność pracy.
Niestety ze swojego doświadczenia wiemy, że często system ten zawodzi. Awarie zdarzają się z różnych powodów i nie zawsze jest to usterka samego oprogramowania. Najczęściej Windows 10 uszkadza się z powodu:
- błędów aktualizacji – podczas aktualizacji Windows w tle, czasem występują błędy, które objawiają się przy następnym włączeniu komputera. Aktualizacje są tworzone i dystrybuowane do wszystkich modeli komputerów. Nierzadko zdarza się , że są one dla danego sprzętu, nieodpowiednie.
- wyłączenia komputera podczas aktualizacji – aktualizacje często dokonują poważnych zmian w systemie operacyjnym . Zamieniają pliki systemowe, sterowniki, bazy danych. Wyłączenie komputera w nieodpowiednim momencie może zakłócić instalowanie update -u. System wtedy najprawdopodobniej się uszkodzi.
- modyfikacji oprogramowania systemowego – Często instalując dodatkowe aplikacje lub usuwając ręcznie niepotrzebne pliki, sami użytkownicy uszkadzają oprogramowanie systemowe. Raz usunięte niewłaściwie rzeczy, nie mogą już zostać przywrócone
- uszkodzenia sprzętowego komputera – To częsty problem powodujący awarię systemu. Często zdarza się, że uszkodzenia dysku, procesora, pamięci RAM, płyty głównej powoduje brak możliwości uruchomienia sterowników lub innego oprogramowania niezbędnego do działania Windows.
- zastąpienie przez Windows oryginalnych sterowników producenta – Podczas aktualizacji Microsoft próbuje zastąpić dotychczasowe sterowniki do urządzeń komputera, własnymi. Czasami zdarza się, że są one nieodpowiednie i nie działają właściwie. Wtedy również komputer może wyświetlać ekrany błędów
- błędy przy instalacji oprogramowania urządzenia – kiedy podłączamy nowe urządzenia do komputera lub modyfikujemy jego części, Windows automatycznie próbuje instalować do nich sterowniki. Nie zawsze jednak ta baza sterowników zawiera poprawne oprogramowanie.
Przeważnie nic nie wskazuje na to, że Windows ma kłopoty. Jednego dnia wszystko działa dobrze, a następnego już się nie chce uruchomić. I to te usterki najczęściej zgłaszają nam klienci .
Po trzeciej próbie włączenia w końcu pojawia się komunikat :”Przygotowywanie do automatycznej naprawy”. Potem nic się już nie dzieje lub komputer wyświetla niebieski ekran błędu i się restartuje i tak w kółko. Oczywiście nie można wtedy dostać się do danych , a komputer staje się bezużyteczny.
Windows podczas automatycznej naprawy próbuje przywrócić wszystkie pliki systemowe. Potem się restartuje. Jeżeli mu się nie uda ponownie, to znowu potrafi się z restartować lub pojawi się komunikat, że „automatyczna naprawa nie powiodła się”
Niestety to z reguły poważny i ciężki do naprawienia problem. I tu jest miejsce na zastanowienie się jak ważne są nasze dane. Jeśli są ważne dobrze byłoby odwiedzić profesjonalny serwis, aby wykonał kopię dysku i zabezpieczył dane. Wtedy można podjąć próby naprawy lub reinstalacji Windows 10. Można też skorzystać z obrazu systemu lub punktu przywracania aby przywrócić Windows do ostatniej działającej konfiguracji. Inaczej naprawa Windows 10 może być już niemożliwa.
Jeśli dysk jest uszkodzony należy bezwzględnie unikać jakichkolwiek trybów automatycznych napraw, ponieważ wywołanie ich może doprowadzić nawet do utraty plików co się często dzieje.
Oto kilka rad jak zminimalizować ryzyko problemów:
- Chcąc uniknąć przygód warto zwracać uwagę na to jak zamykamy system. Czy nie trwa wtedy czasem instalowanie aktualizacji. Jeżeli tak, warto wtedy komputer podłączyć jeszcze na chwile do zasilacza i spokojnie zaczekać, aż proces aktualizacji się zakończy.
- Sprawdzaj też czy oprogramowanie, które chcesz zainstalować jest kompatybilne z Twoją wersją systemu. Jeżeli chcesz się pozbyć jakiejś aplikacji odinstaluj ją, a nie usuwaj
- uważaj przy kasowaniu swoich plików. Jeżeli czegoś nie jesteś pewien , nie usuwaj.
Windows mimo swoich zaawansowanych funkcji naprawczych, czasem potrafi uszkodzić się w stopniu, w którym nie da się już go odbudować. Jeżeli chcesz uniknąć problemów z dostępem do danych, twórz aktualne kopie zapasowe systemu.