ODZYSKIWANIE DANYCH

Profesjonalne usługi odzyskiwania dla macierzy RAID, serwerów NAS, dysków HDD i SSD

Wycena za darmo

Wycenimy odzyskiwanie danych za darmo bez zobowiązań

Ekspres za darmo

Posiadamy własne laboratorium. Wszystkie zlecenia rozpoczynamy od razu.

Płacisz za efekt

U nas zapłacisz tylko jeśli Twoje dane zostaną odzyskane

Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysków, SSD, macierzy RAID, USB, Pendrive, Kart pamięci. TELFON: 609 34 34 37

Share

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
odzyskiwanie danych z macierzy RAID

Jeśli doszło do awarii macierzy RAID warto podjąć odpowiednie działania. W ALL DATA RECOVERY z Warszawy znajdą Państwo Pełną ofertę usług naprawy i odzyskiwania danych z macierzy RAID. Zapraszamy na bezpłatną ekspresową wycenę.

Coraz więcej użytkowników komputerów, nawet tych mniej zaawansowanych, częściej myśli o tym jak się zabezpieczyć się przed utratą danych i przyspieszyć operacje na dysku twardym. Najprostszym, tanim, a równocześnie wydajnym rozwiązaniem, jest użycie  tzw. RAID.  Rozwiązanie to jest w zasadzie wspierane praktycznie przez wszystkie nowe płyty główne, więc nietrudno go skonfigurować i uruchomić. Jedynym problemem jest kupno dodatkowego dysku twardego. Ponadto niektóre kontrolery na bardziej zaawansowanych płytach głównych umożliwiają natychmiastowe wyjęcie uszkodzonego dysku i włożenie nowego bez wyłączania systemu operacyjnego.

Zwiększone bezpieczeństwo odnośnie wykorzystania macierzy RAID idzie w parze z osłabieniem motywacji do wykonywania kopii bezpieczeństwa. W przypadku awarii macierzy RAID duże zbiory danych ulegają uszkodzeniu. W naszej ofercie znajdą Państwo pełną gamę usług:

Zapraszamy do naszego laboratorium odzyskiwania danych w Warszawie na bezpłatną wycenę.

Poniżej trochę informacji odnośnie tego czym jest RAID i jak działa.

RAID (Redundant Array of Independent Disks – nadmiarowa macierz niezależnych dysków) – najprościej rzecz ujmując to sposób połączenia dwóch lub większej ilości dysków twardych w jedną macierz. Zapewnia ona dodatkowe korzyści i funkcje w porównaniu z niezależnie działającymi pojedynczymi dyskami twardymi. Podczas konfigurowania RAIDu określamy sposób w jaki chcemy przechowywać dane na dyskach.

Nie każdy wie jak działają poszczególne rodzaje RAID-ów. Warto się z nimi zapoznać, aby dostosować tą macierz do swoich potrzeb i wykorzystać możliwości tego rozwiązania. Niewiedza może mieć odwrotne skutki od zamierzonych i spowodować uszkodzenie macierzy i Danych.

Macierz RAID może być zrealizowana na dwa sposoby:

  • sprzętowy,
  • programowy.

RAID sprzętowy – w celu realizacji tego rodzaju macierzy dyskowej wykorzystuje się specjalny dedykowany kontroler (lub zewnętrzne urządzenie), do którego podłącza się współpracujące ze sobą dyski. Niewątpliwą zaletą takiego RAIDu jest na pewno wydajność i odciążenie procesora, dlatego ten rodzaj macierzy jest skuteczny, gdy potrzebna jest duża wydajność, niezawodność i prostota.

RAID programowy – ogromną zaletą tego rozwiązania jest Obsługa macierzy przez system operacyjny, co skutkuje brakiem potrzeby zastosowania dodatkowych kontrolerów. Dyski są podłączane do standardowych złącz zabudowanych na płycie głównej. Największą wadą RAIDu hardweare’owego jest mniejsza wydajność całego systemu ze względu na wykorzystanie przez macierz zasobów głównego procesora do obliczeń dyskowych. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie RAID-u sprzętowego. W nowszych płytach głównych przeważnie można go skonfigurować w UEFI lub poprzez oprogramowanie producenta.

Zanim przejdę do omawiania poszczególnych rodzajów RAIDów, muszę zaznaczyć, że RAID nie jest kopią zapasową. RAID zapewnia nam ochronę przed awarią dysku, natomiast nie uchroni nas przed zmanipulowaniem czy skasowaniem Danych.

Ogólnie wyróżniamy RAID-y- 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 1+0, 0+1 – każdy rodzaj (zwany poziomem) charakteryzuje się odmiennym sposobem zapisu danych na dyskach.

Niektóre z nich są niestosowane i wyparte przez lepsze rozwiązania RAID 5 i 6, dlatego zajmę się tylko najbardziej popularnymi czyli 0, 1 , 5, 6, oraz 1+0 (10)

RAID 1

W skrócie polega on na tym, że wystarczy skopiować zawartość jednego dysku na drugi. W przypadku awarii jednego – i mamy dokładnie to samo na drugim dysku, więc niczego nie stracimy. Takich dysków klonów może być dwa trzy i więcej. Wszystko zależy od tego jak ważne są dane ile ich kopii chcemy mieć. Dane będzie można odtworzyć zatem, gdy zostanie sprawny przynajmniej jeden dysk. Klonowanie zawartości dysków określa się jako replikowanie.

Jednak to rozwiązanie ma również wady. Mimo, że stosujemy kilka dysków w komputerze widzimy pojemność tylko jednego. W praktyce szybkość odczytu pozostaje taka sama jak pojedynczego dysku, a zapis trwa jeszcze dłużej, bowiem dane zapisywane są na kilka dysków, więc działa wolniej od najwolniejszego z dysków. (Czyli macierzy)

Na podsumowanie należy dodać, że RAID 1 oferuje bardzo duże bezpieczeństwo Danych oraz prostotę konstrukcji wykonania i działania, natomiast nie jest zbyt korzystny jeżeli chodzi o transfer Danych oraz wykorzystanie pojemności dysków.

RAID 0

Do utworzenia RAID 0 konieczne są minimum 2 dyski twarde. Najlepiej , żeby dyski były identyczne. Na poszczególnych dyskach zamontowanych w macierzy bloki z danymi są zapisywane naprzemiennie, równomiernie tzw (striping). Dane zostają rozłożone na dwa nośniki, co jest doskonałym rozwiązaniem pod względem wydajności odczytu i zapisu na pojedynczym dysku, która wzrasta dwukrotnie, a pojemność tego rodzaju macierzy jest wielokrotnością pojemności dysków składowych  . Nie jest to jednak już tak doskonałe rozwiązanie, kiedy weźmiemy replikację Danych  – utrata jednego napędu wiąże się z utratą całości Danych. Co za tym idzie – brak jest w tym rozwiązaniu bezpieczeństwa danych.

RAID 5

RAID 5 to bardziej złożony poziom konfiguracji macierzy. Do jej stworzenia wymagane są przynajmniej 3 dyski twarde (2 + 1). W tym przypadku mamy do czynienia z funkcją parzystości – chodzi tu o pewien rodzaj dystrybucji Danych na poszczególne nośniki, która umożliwi ich odtworzenie dzięki danym zapisanym na pozostałych dyskach. Macierz RAID 5 jest niewrażliwa na uszkodzenia dowolnego jednego dysku. Jest to zalecany rodzaj macierzy w przypadku, gdy wymagamy rozwiązania z pojedynczą parzystością i prędkością bliską RAID 0 dzięki stripingowi Danych. Parzystość w tej macierzy RAID 5 zajmuje całkowitą sumę jednego dysku, więc jego pojemność pozostanie niewykorzystana.

Aby zabezpieczyć utratę Danych w RAID 5 można zastosować tzw. bezpieczny napęd, który znajduje się w macierzy, ale nie bierze udziału w zapisywaniu danych. Jeśli jeden z dysków z jakiegoś powodu przestaje działać – hot spare (bezpieczny napęd) automatycznie zastąpi miejsce awaryjnego dysku. Zastąpienie uszkodzonego dysku nowym, spowoduje to, że stanie się on hot spare. To dosyć dobre zabezpieczenie przed utratą Danych. Potrafi działać całkowicie bez obsługowo.

Niestety RAID 5 charakteryzuje się niższa wydajnością od RAID 0, bowiem kontroler musi wyliczyć parzystość dla każdego bloku Danych przed zapisem.

RAID 6

Do utworzenia macierzy RAID 6 potrzebne są minimum 4 dyski twarde (2 + 2). Jest to tzw. podwójna parzystość. Zawsze tracona jest pojemność dwóch dysków w układzie macierzy RAID 6.

Parzystość dotyczy wszystkich dysków, wykorzystując całkowitą ilość wolnego miejsca, co daje możliwość przywrócenia Danych nawet w przypadku awarii dwóch dowolnych dysków. Zastosowanie tego rozwiązania zapewnia większą niezawodność i bezpieczeństwo niż poprzednie poziomy RAID. Niestety również charakteryzuje się mniejszym transferem niż RAID 0, ze względu na konieczność wyliczania dual parity

RAID 1+0

RAID 10 To macierz, składająca się dwóch sparowanych macierzy RAID 1, które są połączone w macierz RAID 0. W macierzach tego typu kontroler grupuje zestaw dysków w taki sposób, aby skompilować fragmentację Danych z odbiciem lustrzanym. Dyski w takiej macierzy dobierane są parami w ten sposób, aby w każdej parze znajdował się ten sam zestaw Danych (mirroring). Następnie takie pary są fragmentowane i zapisywane równolegle na dwóch parach dysków.   Do utworzenia macierzy RAID 10 są potrzebne minimum 4 dyski twarde, a ich maksymalna ilość musi być parzysta. Dzięki takiemu połączeniu dostajemy zalety macierzy RAID 0 i RAID 1 – szybsze operacje zapisu/odczytu, a także odporność na awarię pojedynczego dysku, gdyż lustrzany dysk będzie zawierał  taką samą kopię Danych, co uszkodzony. Po wymianie uszkodzonego dysku dane będą automatycznie odbudowane z dysku lustrzanego.. Takie połączenie ma najlepszą wydajność ze wszystkich rodzajów macierzy. Zapewnia zbalansowaną efektywność i bezpieczeństwo, która niestety ma swoją cenę. RAID 10 wymaga dwa razy więcej dysków niż wynosi skuteczna pojemność macierzy, ponieważ każdy z dysków ma swoje odbicie lustrzane.

Podsumowanie

Prawie Każdy system RAID będzie bardziej niezawodny niż pojedynczy dysk. (No może za wyjątkiem RAIDu 0). Macierze tego typu staja się również coraz bardziej popularne nie tylko wśród użytkowników instytucjonalnych lecz również indywidualnych do przechowywania prywatnych Danych i udostępniania dużych plików.

RAID staje się coraz popularniejszy ze względu na to, że ceny tego rozwiązania znacznie się zmniejszyły natomiast korzyści z bezpieczeństwa i wydajności przewyższają koszta budowy. Macierz RAID jest składa się z oddzielnych i niezależnych dysków twardych lub SSD, co umożliwia uzyskanie nadmiarowości, replikowania Danych. Dzięki temu ryzyko utraty Danych zmniejsza się do minimum. Należy jednak pamiętać, że RAID nie jest kopią zapasową i np. nadpisane wyniki pracy zostaną utracone. Wykorzystywanie macierzy nie zwalnia nas z obowiązku tworzenia kopii zapasowych.

Zapraszamy na bezpłatną wycenę

Odzyskiwanie danych z kamer wideorejestratorów i rejestratorów telewizji przemysłowej
Odzyskiwanie danych z kamer wideorejestratorów i rejestratorów telewizji przemysłowej

Odzyskiwanie danych - filmów z cyfrowych rejestratorów wideo (monitoringu DVR CCTV) zarówno kamer telewizji przemysłowej jak i samochodowych wideorejestratorów dla...

Naprawa komputerów
Naprawa komputerów

All Data Recovery to nie tylko odzyskiwanie danych. Jesteśmy częścią Megaserwis S.C. świadczącego również usługi naprawy komputerów i serwisu laptopów.

Serwer NAS QNAP, SYNOLOGY, BUFFALO, Seagate, WD odzyskiwanie danych
Serwer NAS QNAP, SYNOLOGY, BUFFALO, Seagate, WD odzyskiwanie danych

Nasza oferta na odzyskiwanie danych z serwerów NAS skierowana jest do wszystkich użytkowników, zarówno prywatnych użytkowników jak i firm używających...

 Odzyskiwanie danych z telefonu i smartfonu
Odzyskiwanie danych z telefonu i smartfonu

Rozwój technologii sprawia, że telefony staja się coraz bardziej zaawansowane. Coraz częściej przechowujemy duże ilości danych w pamięci telefonów, smartfonów...

 Odzyskiwanie danych z wirtualnej maszyny
Odzyskiwanie danych z wirtualnej maszyny

Nasze laboratorium oferuje odzyskiwanie danych z serwerów i komputerów wykorzystujących wirtualne maszyny. Zapraszamy na bezpłatną wycenę.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

Jeśli doszło do awarii macierzy RAID warto podjąć odpowiednie działania. W ALL DATA RECOVERY z Warszawy znajdą Państwo Pełną ofertę...

Odzyskiwanie danych z pendrive
Odzyskiwanie danych z pendrive

Oferta All Data Recovery w zakresie odzyskiwania danych a pendrive jest kompleksowa. W nasze ręce trafiały już pendrive chyba wszystkich...

Odzyskiwanie zdjęć i danych z kart pamięci SD, microSD, CF….
Odzyskiwanie zdjęć i danych z kart pamięci SD, microSD, CF….

Oferta All Data Recovery odnośnie odzyskiwania danych z kart pamięci zawiera pełną gamę usług. Oferujemy najbardziej zaawansowane usługi odzyskiwania danych...

Odzyskiwanie danych z laptopów i komputerów
Odzyskiwanie danych z laptopów i komputerów

Do naszego laboratorium odzyskiwania danych trafia dużo komputerów przenośnych z uszkodzonymi dyskami. Każdy klient może liczyć na bezpłatną wycenę odzyskiwania...

Odzyskiwanie danych z dysku HDD
Odzyskiwanie danych z dysku HDD

Do naszego laboratorium Odzyskiwania danych, każdego dnia trafiają uszkodzone dyski twarde, ich naprawa oraz odzyskiwanie cennych plików klientów jest dla...

Odzyskiwanie danych z dysku SSD
Odzyskiwanie danych z dysku SSD

Odzyskiwanie danych z nośników SSD zdecydowanie różni się od odzyskiwania danych z magnetycznych dysków HDD, przede wszystkim tym, że fizyczne...

Odzyskiwanie danych z dysku przenośnego
Odzyskiwanie danych z dysku przenośnego

Odzyskiwanie danych z dysków przenośnych stanowi często wielkie wyzwanie. Dyski USB - przenośne często są uszkodzone mechanicznie ze względu na...

Lokalizacja

Szukaj na stronie

NA STRONIE

Odwiedza nas 602 gości oraz 0 użytkowników.