Odzyskiwanie danych z dysku HDD
- All Data Recovery
- Usługi
Do naszego laboratorium Odzyskiwania danych, każdego dnia trafiają uszkodzone dyski twarde, ich naprawa oraz odzyskiwanie cennych plików klientów jest dla nas zawsze wyzwaniem, do którego podchodzimy z pełnym zaangażowaniem.
Odzyskiwanie danych z dysku twardego sprowadza się do 3 zasadniczych czynności
1. Diagnozy uszkodzenia, gdzie najważniejsze jest precyzyjne ustalenie powodów uszkodzenia dysku (czy to usterka mechaniczna, firmwaru, elektroniki, czy logiczna)
2. Uruchomienia dysku twardego w laboratorium (Naprawa dysku na potrzeby odzyskania danych)
3. Skopiowanie danych na sprawny nośnik. (odzyskanie danych z uszkodzonego dysku twardego pod kontrolą programu umożliwiającego komunikację na poziomie serwisowym)
Uszkodzenia jakie występują w dyskach twardych można podzielić na 3 grupy
1. Uszkodzenia elektroniki. W tym przypadku naprawa polega na wymianie odpowiednich elementów, układów scalonych czy zabezpieczeń oraz na zaprogramowaniu układów tak aby współpracowały z mechanizmem wewnątrz dysku. Uszkodzenia elektroniki dysku są jednym z mniej kosztownych procedur i w 99% jest zakończone powodzeniem.
2. Uszkodzenia logiczne. Do najczęstszych przypadków należą: sformatowanie dysku czy usunięcie pliku lub katalogu. Czasem zdarzają się przypadki utraty danych spowodowane zawirusowaniem komputera lub uszkodzeniem obszaru serwisowego dysku. Odzyskiwanie danych z dysku w takim przypadku również należy do mniej kosztownych i w 96% kończy się sukcesem. Wyjątkiem może być nadpisanie sektorów przez inne dane i z tego względu należy jak najszybciej wyłączyć komputer aby nie dopuścić do zjawiska nadpisywania danych chociażby przez system.
3. Uszkodzenia fizyczne – mechaniczne. Są to awarie powstałe np. w wyniku upadku lub zamęczenia materiały z którego jest wykonana głowica czy silnik dysku. Naprawa tych uszkodzeń jest bardziej złożona od poprzednich i wiąże się z większymi opłatami. Czas potrzebny na usunięcie awarii mechanicznych jest również dłuższy. Odzyskiwanie danych z uszkodzonego mechanicznie dysku kończą się powodzeniam w 90%. Do najcięższych przypadków należą uszkodzenia struktury talerzy dysków.
4. Uszkodzenia złożone. Powstają np w wyniku zalania upadku lub spalenia dysku. Powodują one często uszkodzenia elektroniki oraz mechaniki dysku. Zdarzają się bardzo rzadko i należą do najbardziej pracochłonnej i kosztownej grupy uszkodzeń.
Jeśli coś złego dzieje się z twoim dyskiem, wydaje on niepokojące odgłosy (jak klikanie, piszczenie, chrobotanie) Jak najszybciej wyłącz komputer i nie powoduj dodatkowych strat.