Problem z Dyskami SSD AMD Radeon
- All Data Recovery
- SSD
W 2015 r. AMD wprowadziło do swojej oferty nowe nośniki SSD Radeon R3. Są to niedrogie konstrukcje wykorzystujące kości TLC. Przygotowano cztery wersje pojemnościowe, które oczywiście różnią się też nieznacznie wydajnością.
Cechą charakterystyczną nowych dysków ma być przede wszystkim atrakcyjna cena.
AMD wprowadziło pierwsze nośniki SSD pod własnym logiem w 2014 roku. Na początku była to rodzina R7, które były wyposażone w pamięci MLC NAND . Od jakiegoś czasu, można kupić też tańsze wersje tej rodziny – modele AMD Radeon R3. W AMD Radeon R3, zamontowano tańsze chipy TLC Toshiba. Całość rozwiązania oparta jest na kontrolerze Silicon Motion SM2256KX. Dyski te zabudowano na formacie 2,5” i są wyposażone w interfejs SATAIII 6 Gb/s.
W sprzedaży są najpopularniejsze wersje pojemnościowe: 120 GB, 240 GB, 480 GB i 960 GB.
Ogólnie nie są to dyski zbyt popularne wśród Polskich użytkowników, jednak wykonane poprawnie i jak na produkt budżetowy, zapewniają przyzwoite parametry pracy. Dyski AMD trapią raczej typowe usterki związane z kontrolerem, firmware czy pamięciami flash. Usterki te mogą objawiać się w różnoraki sposób:
- dysk nie jest widoczny w systemie
- dysk nie jest widoczny w system bios
- widać foldery, lecz nie można dostać się do danych
- dysk samoczynnie znika z systemu.
- dysk pokazuje niewłaściwą pojemność.
- dysk pracuje cały czas w trybie zajętości
Obecnie nasze laboratorium jest już w stanie odzyskiwać dane z dysków opartych na tych kontrolerach. Również w przypadku awarii firmware. Problemem może być jedynie uszkodzenie samego kontrolera, bądź fizyczne uszkodzenia pamięci NAND. Jednak i tu nie jesteśmy bez szans. Odzyskiwany Dysk powinien posiadać chociaż podstawową komunikację z kontrolerem. Może zgłaszać się z niewłaściwą pojemnością, zawieszać komputer, samoczynnie się domontowywać, mieć stan zajęty itp.. Często jesteśmy w stanie odzyskać dane z dysku po degradacji firmware , czy komórek pamięci. Wymaga to jednak sporego zaangażowania czasowego, odpowiedniego sprzętu i przygotowania do danego modelu dysku.
Odzyskiwanie danych z dysków SSD stawia przed inżynierami wysokie wymagania ze względu na skomplikowanie algorytmów kontrolera. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że SSDeki wcale nie są mniej awaryjne niż dyski talerzowe. I nie ma co liczyć na to, że ze względu na odporność na usterki mechaniczne, takie dyski elektroniczne są wieczne. Nic bardziej mylnego. Z naszego doświadczenia możemy ocenić awaryjność dysków elektronicznych porównywalnie z talerzowymi, co przy znacznym skomplikowaniu odzyskiwania skłania do systematycznego wykonywania kopii zapasowych. Odzysk z dysku SSD może być znacznie trudniejszy, niż w przypadku dysku tradycyjnego, a tym samym kosztowniejszy.
Jeżeli zdarzy się awaria dysku SSD AMD Radeon , zapraszamy do naszego laboratorium na bezpłatną analizę i sprawdzenie. Nie pobieramy żadnych opłat jeżeli danych nie uda się odzyskać, bądź odzyskane dane nie zadowalają Klienta.