Dysk SSD Crucial - problemy i odzyskiwanie danych
- All Data Recovery
- SSD

Problemy z dyskami Crucial cx100. mają to samo podłoże co większość dysków SSD, a mianowicie zużycie kości pamięci powoduje brak możliwości uruchomienia dysku i potrzebne są specjalistyczne usługi odzyskiwania danych.
Dyski SSD ostatnimi czasy zyskały na popularności. Do takich atutów, jak odporność na warunki zewnętrzne, wstrząsy oraz dużo większa prędkość dołączyła jeszcze przystępna cena. Dyski Crucial serii cx100 były oferowane przez wielu dystrybutorów w bardzo przystępnych cenach. Nośniki te były też fabrycznie dokładane doi niektórych modeli laptopów, by podnieść atrakcyjność oferty.
Wielu użytkowników ślepo wierzy w bezawaryjność dysków SSD. No i często czeka ich bolesny zawód.
Niestety oprócz swoich niewątpliwych atutów dyski też posiadają pewne wady. Najczęściej zgłaszane problemy przez naszych klientów to:
- Nie zawsze współpracują właściwie ze wszystkimi modelami komputerów
- przestają prawidłowo być rozpoznawane przez komputer
- zawieszanie się systemu przy próbie dostępu do danych
- wolna praca dysku
- komunikaty "Unable to write to the last block of the device,"
- błędy „KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR BSODs”
Powyższe usterki mogą być spowodowane:
- awarią firmware (Szczególnie w pierwszych wersjach MU00 i MU01)
- uszkodzeniem pamięci flash
- przejściem dysku do trybu awaryjnego
- błędami kontrolera
Niestety odzyskanie danych w przypadku takich awarii jest niewykonalne bez specjalistycznego sprzętu i oprogramowania (np. PC3000 PCI Express SSD Flash). Stąd też niewiele serwisów jest w stanie w ogóle cokolwiek z takim dyskiem zrobić. Natomiast wszelkie próby nieautoryzowanych działań mogą skończyć się bezpowrotnej utracie dostępu do danych użytkownika. Należy pamiętać, że dysk SSD to dość skomplikowany subsystem. Wszystkie operacje na danych odbywają się za pośrednictwem kontrolera i jego oprogramowania. Nawet update firmware dysku może być przyczyną poważnej awarii.
Przed przeprowadzeniem tej czynności warto zapoznać się z dokumentacją producenta i właściwie zabezpieczyć wszystkie dane.
Firmware w dyskach SSD jest jak gdyby dwupoziomowy. Jedna część tego oprogramowania zapisana jest w pamięci wewnętrznej kontrolera, druga może być zapisana, na kościach flash. Jeżeli uszkodzenie nastąpi wewnątrz kontrolera, wówczas, żadne aktualizacje nie pomogą.
Jeżeli dojdzie już do awarii lub wystąpienia któregoś z powyższych objawów, warto odłączyć taki dysk i zwrócić się do profesjonalnego laboratorium, które zajmuje się odzyskiwaniem danych z dysków SSD. Oczywiście naprawa takiego dysku jest w zasadzie niemożliwa, ale z dużym prawdopodobieństwem uda się uzyskać dostęp do danych użytkownika.