ODZYSKIWANIE DANYCH

Profesjonalne usługi odzyskiwania dla macierzy RAID, serwerów NAS, dysków HDD i SSD

Wycena za darmo

Wycenimy odzyskiwanie danych za darmo bez zobowiązań

Ekspres za darmo

Posiadamy własne laboratorium. Wszystkie zlecenia rozpoczynamy od razu.

Płacisz za efekt

U nas zapłacisz tylko jeśli Twoje dane zostaną odzyskane

Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysków, SSD, macierzy RAID, USB, Pendrive, Kart pamięci. TELFON: 609 34 34 37

Share
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
procedury odzyskiwania danych

W każdej mniejszej lub większej organizacji zdarzają się awarie związane z utratą Danych. uszkodzenie macierzy Raid , Usterka dysku,  przypadkowe usunięcie plików, czy czynniki zewnętrzne. Co robić aby zabezpieczyć dane w przypadku awarii w małych i dużych organizacjach?

Awaria dysków lub celowe działanie pracowników, to najczęstsze przyczyny utraty Danych . Istnieją procedury na skutek różnych wydarzeń, które mogą zajść w firmach, ale rzadko która ma procedury na wypadek utraty danych . Dla nas to niepojęte. Przecież takie awarie mogą doprowadzić do naprawdę dużych strat , a firmę do nie lada kłopotów, które mogą się spotęgować jeśli odpowiednio szybko i skutecznie dane nie zostaną przywrócone.

Nie raz się przekonaliśmy, że wtedy zarządzający wpadają w panikę a informatycy często działają po omacku. Próbując ratować sytuację- popełniają wiele błędów, które nawarstwiają i tak już duże problemy. To tylko kilka sytuacji z życia wziętych, które pojawiają się cyklicznie:

  1. Dysk po awarii mechanicznej (prawdopodobnie uderzony) został wyjęty z kieszeni i rozkręcony przez firmowego informatyka, który podobno już kiedyś naprawiał dyski. Po nieudanej próbie dysk został dostarczony do naszego laboratorium. Podczas procedur Odzyskiwania okazało się, że nie da się nic odczytać. Powodem było porysowanie talerzy w wyniku otwarcia obudowy i rozruchu prawdopodobnie zapylonego dysku i w dodatku okazało się, że głowice zostały zerwane, co uniemożliwiło dalszą pracę nad dyskiem.
  2. Serwer zakomunikował uszkodzenie jednego z czterech dysków, które funkcjonowały zestawione jako RAID 5. Oczywiście informatyk potraktował system RAID jako backup, co jest oczywistym błędem, więc po uszkodzeniu kolejnego dysku okazało się , że RAIDU już nie udało się odbudować automatycznie. Na szczęście dane z dysków udało się odzyskać, ale przedsiębiorstwo nie mogło funkcjonować przez kilka dni.
  3. Po awarii RAIDU jeden z pracowników próbował naprawić macierz zdalnie. Niestety niewłaściwie rozpoznał usterkę i nadpisał kilkadziesiąt gigabajtów na sprawnym dysku, który nadpisał dane również na innych dyskach. Te kilkadziesiąt GB zostało utracone bezpowrotnie. W laboratorium udało nam się odtworzyć dane z pozostałej części macierzy. Ze względu na specyfikę Danych klienta i zastosowany system operacyjny w serwerach plików NAS Qnap (jest to powszechnie stosowane również przez SYNOLOGY, WD, LACIE, ZYXCEL ) niestety nie udało się przywrócić wszystkiego.
  4. Nagminnie zdarza się kopiowanie przez „fachowców” Danych, które wyciągnęli z dysku na ten sam dysk, bo przecież go sprawdzili i działał. Racja. Działał wtedy kiedy go sprawdzali, ale teraz znowu nie działa. Tłumaczymy zawsze klientom, że dostęp do Danych na nośnikach został utracony z jakiegoś powodu. Taki nośnik jest w wysokim stopniu podejrzany i zapisywanie na nim Danych ponownie powoduje tylko gorsze perturbacje, bowiem łatwo nadpisać tylko oryginalne dane.

Z powyższego wynika, że sytuacje, w których dane mogą być utracone w skutek nieprzemyślanych działań zdarzają się na porządku dziennym. Dobrze byłoby opracować jakieś procedury na wypadek problemów w dostępie do Danych, które zalecają skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że najczęściej informatyk w firmie nie jest żadnym guru, który zna się na wszystkim co związane z IT. Nie należy zmuszać go do podejmowania działań, które są poza jego zasięgiem jeżeli chodzi o wiedzę i wyposażenie.

Już lepiej byłoby nie robić nic ,bo w takim przypadku odzysk Danych nie musi być kosztowny. Warto zadysponować budżet na wypadek utraty Danych, po to, żeby móc skorzystać z profesjonalnego laboratorium Odzyskiwania Danych.

Poza tym żaden wydatek na backup nie jest zbyt duży, aby mieć własną kopię zapasową Danych. Na pewno backupem nie jest System RAID. Już wielu się o tym przekonało. Nie jest to niezniszczalne rozwiązanie i na pewno nie będzie zabezpieczeniem np. w przypadku  nieumyślnego czy celowego usunięcia newralgicznych Danych. Porządny backup pozwoli na odtworzenie informacji z danej chwili niezależnie od innych systemów zabezpieczeń.

Niezaburzony dostęp do Danych jest dla większości firm być albo nie być. Trudno sobie wyobrazić nawet jeden dzień bez ważnych informacji zawartych na firmowych dyskach. Tymczasem, kiedy już następuje odzysk Danych trwa to 3 do 6 dni w przypadku, gdy nikt nie podejmował prób nieprofesjonalnych działań. Jeżeli była ingerencja w taki nośnik wcześniej, wówczas czas ten może się wydłużyć nawet trzykrotnie.

Zapraszamy na bezpłatną wycenę

Lokalizacja

Warszawa Ochota

tel: 609 343 437

Warszawa Mokotów

tel: 609 343 436

Szukaj na stronie

NA STRONIE

Odwiedza nas 1162 gości oraz 0 użytkowników.