Partycja RAW przyczyny problemu i odzyskiwanie danych
- All Data Recovery
- Blog
Partycja RAW i często towarzyszący monit z systemu, że dysk jest uszkodzony i wymaga formatowania do częsty objaw uszkodzonego dysku twardego lub systemu plików. Z wielu poradników można się dowiedzieć jak sprawdzić dysk twardy, ale niestety
praktycznie żaden z nich nie bierze pod uwagę tego, że w przypadku uszkodzenia dysku opisane działania mogą pogorszyć jego stan. Jeśli dane na dysku, karcie pamięci czy pendrive są ważne to procedury powinny prowadzić do zabezpieczenia danych a nie sprawdzania stanu nośnika – tą czynność można wykonać później.
Przyczyny uszkodzenia partycji i wyświetlania jej w formacie RAW możemy podzielić na dwa rodzaje:
Błędy logiczne – w wyniku ich powstania uszkodzone sektory nie są w stanie być dobrze odczytane przez system i nie identyfikują w odpowiedni sposób informacji o partycji i rodzaju systemu plików. Są często wynikiem skasowania jakiś plików z dysku, działania wirusa lub programu antywirusowego czy innych problemów programowych. Odzyskanie danych z partycji RAW powstałej w skutek błędów logicznych w większości przypadków nie jest nadmiernie problematyczne.
Błędy sprzętowe i uszkodzenia mechaniczne – są to przypadki wysiedlania partycji w formacie RAW gdy dysk jest rozpoznawany, ale w wyniku uszkodzeń dysku nie można odczytać informacji o rodzaju partycji i systemie plików. Często zgłaszają się tak dyski Western-Digital, Seagate, Samsung czy Toshiby lub Hitachi HGST gdy mają dużo bad sektorów lub uszkodzą głowicę odczytująco-zapisującą. Takie przypadki wymagają zupełnie innego podejścia do odzyskania danych niż przy błędach logicznych. Bardzo często zgłaszanie dysku z partycja RAW możemy obserwować w uszkodzonych dyskach zewnętrznych.
Jeśli mają Państwo problem z dyskiem i potrzebują usług odzyskiwania danych zapraszamy do nas na bezpłatną wycenę.