Odzyskiwanie danych z SSD Crucial i Micron na kontrolerach Marvell
- All Data Recovery
- SSD
Odzyskiwanie danych z SSD Crucial M500 , Micron M500, Crucial M4, Micron c400, Crucial c300, Micron c300 opartych o kontrolery Marvell 88ss9187, Marvell 88ss8174.
Serie napędów Marvell Van Gogh obejmują trzy generacje tych dysków SSD. Pierwsza generacja obejmuje serie Crucial C300 i Micron C300. Te modele SSD są oparte na bardzo podobnej konstrukcji. Identycznie sprawa się ma w przypadku następnych dwóch generacji Van Gogha i M500 Van Gogha. Każdy z tych dysków oparty jest na podobnych generacjach kontrolerów Marvell: - ( С300 i M4 (C400)) są oparte na Marvell 88SS9174, M500 – natomiast na Marvell 88SS9187. Kontrolery te zapewniają szyfrowanie sprzętowe, a napędy czynnie wykorzystują tę funkcję w operacjach z danymi użytkownika. Oznacza to, że przed zapisaniem bloku danych użytkownika w chipie pamięci NAND, dysk szyfruje go za pomocą operacji algorytmu kontrolera.
Ta funkcja znacznie komplikuje odzyskiwanie danych przy użyciu funkcji „chip-off” czyli poprzez zaczytywanie danych bezpośrednio z chipów pamięci. Realizuje się to przez rozlutowanie każdej kości pamięci z pokładu i zaczytanie jej przy pomocy specjalnego czytnika.
Żeby możliwe było odzyskanie danych ze zrzutów pamięci chipów, trzeba poznać zarówno algorytm szyfrowania, jak i jego wyróżniki. Chociaż ta metoda odzyskiwania danych z dysków Marvell Van Gogh jest teoretycznie wykonalna, nie jest powszechnie stosowana w praktyce. Inna, równie przydatna metoda, polega na użyciu trybu fabrycznego napędu. Profesjonalne laboratoria dysponują narzędziami pozwalającymi na odszyfrowanie wtedy danych użytkownika, i całkowicie przywrócić obraz dysku SSD. Co najważniejsze, ta metoda nie wymaga rozlutowywania układów pamięci NAND Flash. Co znacznie upraszcza proces odzyskiwania danych.
czytanie bezpośrednie - pobiera dane w rzeczywistej kolejności, tj. Wynikowa tablica bajtów będzie dokładnie taka sama, jak przechowywana w układach pamięci.
Czytanie z odwróceniem wszystkich konwersji - deszyfruje dane, dostosowując format strony i pomijając pobrane bufory zakresów danych usługi.
Procedury uruchamiania dysków Marvell Van Gogh można podzielić na 3 główne etapy inicjalizacji:
Po pierwsze następuje ładowanie oprogramowania jądra z wewnętrznej pamięci ROM kontrolera. Wykonywana jest wtedy podstawowa inicjalizacja głównych systemów napędowych.
Po tej procedurze, ładowany jest bootloader oprogramowania układowego z zewnętrznej pamięci ROM (układ pamięci NOR Flash). - ta część oprogramowania układowego inicjuje wszystkie systemy dysku, które pozostały niezainicjowane podczas pierwszego etapu, a także ma za zadanie załadowanie do pamięci głównej części oprogramowania układowego.
Potem następuje załadowanie głównej części oprogramowania układowego, które inicjuje moduły serwisowe.
Na każdym z etapów tych procedur, może wystąpić jakikolwiek błąd uniemożliwiający kontynuowanie rozruchu dysku. Dysk w takich przypadkach przeważnie informuje o gotowości, ale ze z znacznie ograniczoną jego funkcjonalnością. Czyli obsługuje tylko ograniczony zestaw poleceń ATA odpowiadających na wszystkie inne polecenia z błędem. Napęd działa tylko pod kontrolą oprogramowania układowego jądra. Wówczas tryb ten nazywany jest trybem awaryjnym. W tym trybie dysk reaguje błędem na większość komend ATA, w tym komendę 0xEC, odczytując identyfikator urządzenia. Polecenie załadowania oprogramowania układowego pozostaje dostępne. Po jego wykonaniu ładuje oprogramowanie układowe do pamięci RAM i inicjuje jego wykonanie, jednak dysk pozostaje w trybie awaryjnym.
Pełna oferta usług odzyskiwania danych z SSD