W okresie zimowym bardzo często dostajemy dyski z uszkodzoną elektroniką. Są takie okresy, że jest to po prostu wysyp. Dotyczy to wszystkich producentów bez wyjątku czy to Toshiba, Samsung, WD , HGST, Hitahi czy Seagate.  Skąd takie problemy? Czyżby producenci popełnili jakąś gafę?

Niestety nie – to wina najczęściej nas użytkowników.

Problemy biorą się stąd, że laptopy są często przenoszone z zimnego samochodu, w którym leżą nierzadko całą noc, do ciepłego biura i na odwrót. Klienci pytają „no i co z tego? Zawsze tak robie i nigdy mi się nic nie stało”. Otóż Drodzy klienci wielu z was przynosi laptopa do domu, biura z zimnego dworu i włącza go od razu, by nie tracić czasu. To największy błąd, bowiem skondensowana para wodna gromadzi się na wszystkich elementach laptopa i włączenie go w takim momencie często powoduje wszelkiego rodzaju zwarcia i przebicia.. To właśnie woda powstająca podczas ocieplania zimnych części laptopa i dysku twardego powoduje wiele problemów z dyskami twardymi oraz notebookami i komputerami.

Zresztą każdy kto nosi okulary wie, ze wystarczy z dworu wejść do ogrzewanego pomieszczenia, a okulary natychmiast parują. To samo dzieje się w środku laptopa i dysku. Nie ma na to rady. Jedynym sposobem uniknięcia tego fizycznego zjawiska jest ogrzanie komputera przed rozpoczęciem pracy. Należy dać czas tym urządzeniom na odparowanie wody.

W naszym serwisie laptopów i dysków twardych zawsze zalecamy, by nie zostawiać komputera w ekstremalnych temperaturach na dłuższy czas. Lepiej zabrać komputer ze sobą do domu czy biura, by nie zostawiać go na mrozie.

W przypadku uszkodzenia elektroniki w starszych modelach dysków nie jest dużym problemem jeżeli chodzi o odzyskiwanie Danych, ale na pewno nadszarpnie budżet użytkownika. Gorzej sytuacja się przedstawia jeżeli chodzi o nowsze rozwiązania i dyski SSD lub SSHD. Np. w dyskach SSHD Seagate czy Western-Digital dyski konstrukcyjnie różnią się od dysków talerzowych..Trzeba ,więc wykonać o wiele więcej czynności w procesie odzyskiwania danych. W dyskach SSD każde zwarcie czy przepięcie może doprowadzić do całkowitego braku dostępu do Danych.

Objawy uszkodzonej elektroniki dysku.

Najczęściej dysk twardy nagrzewa się, wydziela zapach spalenizny lub w ogóle nie chce się uruchomić. W przypadku uszkodzonej elektroniki dysku może być też tak, że laptop w ogóle się nie uruchomi.

Duże amplitudy zmian temperatur otoczenia nie służą elektronice. Producenci szczególnie zaznaczają to w instrukcjach użytkowania. Szybkie zmiany –  chłodzenie i ogrzewanie elektroniki w krótkim czasie i  włączanie zasilania jest ogólnie dla sprzętu bardzo szkodliwe. Łatwo wtedy o powstawanie zwarć i przepięć. Osadzająca się wilgoć może powodować również podanie nieodpowiedniego napięcia z przetwornic samego komputera.

W przypadku podobnej awarii i  uszkodzenia komputera czy dysku i konieczności odzyskania danych, zapraszamy na bezpłatną wycenę. Technicy w naszym laboratorium sprawdzą sprzęt od ręki i postarają się wycenić naprawę lub odzysk.