ODZYSKIWANIE DANYCH

Profesjonalne usługi odzyskiwania dla macierzy RAID, serwerów NAS, dysków HDD i SSD

Wycena za darmo

Wycenimy odzyskiwanie danych za darmo bez zobowiązań

Ekspres za darmo

Posiadamy własne laboratorium. Wszystkie zlecenia rozpoczynamy od razu.

Płacisz za efekt

U nas zapłacisz tylko jeśli Twoje dane zostaną odzyskane

Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysków, SSD, macierzy RAID, USB, Pendrive, Kart pamięci. TELFON: 609 34 34 37

Share

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
skuteczne kasowanie danych

W dzisiejszych czasach sposób niszczenia nośników danych oraz plików na nich zawartych ma ogromne znaczenie, szczególnie w kontekście ochrony danych osobowych czy danych wrażliwych. W internecie można znaleźć wiele informacji na ten temat, co nie oznacza, że wszystkie są prawdziwe.

W tym artykule spróbujemy więc przybliżyć jakie są metody skutecznego niszczenia nośników i jak to wygląda od strony odzyskiwania danych biorąc pod uwagę nasze ponad 20 letnie doświadczenie.

Skuteczne i nieodwracalne zniszczenie informacji zapisanych na dyskach, pendrive, kartach pamięci jest bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa informatycznego.  Jak ważnym niech opisany poniżej eksperyment pozwoli to Państwu uzmysłowić.

Jako, że technologia odzyskiwania danych wymaga ciągłych badań co jakiś czas zakupujemy duże partie uszkodzonych nośników w celach ich naprawy i nauki. Wiadomo przecież, że chcąc świadczyć profesjonalne usługi nie będziemy prowadzili eksperymentów na dyskach klientów, tak więc takie działanie wydaje się logiczne.

Na jednym z portali aukcyjnych zakupiliśmy pod koniec 2019 roku w licytacji około 140 uszkodzonych kart pamięci oraz pendrive. Były to głównie produkty firm: Sandisk, Kingston, Pretec, Samsung i kilku innych. Po otrzymaniu przesyłki przetestowaliśmy wszystkie nośniki za pomocą zwykłego czytnika  - ku naszemu zdziwieniu 12 kart i 3 pendrive zgłosiły się i można było z nich odczytać wszystkie informacje – nie dało się nic na nie nagrać, ani ich sformatować ale pliki były czytelne. Kolejne nośniki zostały poddane odzyskiwaniu danych w trybie technologicznym tzw. Metodą CHIP-OFF ( w skrócie polega to na sczytaniu zawartości pamięci i jej zdekodowaniu). 73 karty i 30 pendrive udało się w pełni odczytać i odzyskać dane. Zajęło nam to kilka miesięcy ponieważ praca przy tych nośnikach jest bardzo pracochłonna, ale dane zostały odzyskane.

Nie wiemy w jaki sposób, karty trafiły na aukcję, ale z pewnością były to zwroty po zakupowe w trakcie gwarancji.

Tak więc biorąc powyższe pod uwagę należy zadbać o skuteczne usuwanie danych jeśli są one wrażliwe.

Do dyspozycji użytkowników jest w tym momencie cała masa różnych metod pozwalających trwale usunąć dane, jedne są bardziej inne mniej wymyślne, ale dla nas użytkowników sprowadza się to do jednego pytania- Która metoda jest skuteczna i prosta?

Metoda kasowania danych przez wielokrotne nadpisywanie:

Tak naprawdę wystarczy raz nadpisać dane aby nikt ich już nie odzyskał, ale dla potrzeb marketingowych i zysku z programów do nadpisywania danych ich producenci wymyślili kilka teorii, z których wynika, że podobno da się odzyskać nadpisane dane i aby je skutecznie usunąć z dysków HDD trzeba powtórzyć czynność nadpisywania wielokrotnie.

Znając zasadę działania dysków, oraz sposób zapisu i odczytu informacji na powierzchni talerzy możemy jednoznacznie napisać – RAZ WYSTARCZY 😊

Metoda kasowania danych przez ich nadpisywanie jest trwała i pozwala na ponowne wykorzystanie nośnika zarówno dysku HDD jak i SSD oraz innych nośników jak karty pamięci czy pendrive.

Metoda ta jest skuteczna tylko dla dysków i nośników które są sprawne.

Kasowanie danych polem elektromagnetycznym

Często wykorzystywana metoda dla dysków twardych HDD powodująca trwałe usunięcie informacji z powierzchni talerzy dysku przez zmianę pomożenia domen magnetycznych. Metodę tą można z powodzeniem stosować do sprawnych i uszkodzonych dysków twardych.magnes kasowanie danych

Metoda elektromagnetyczna nie jest skuteczna dla dysków SSD, kart pamięci i pendrive.

Do wykonania rozmagnesowania dysku potrzebne jest bardzo duże pole magnetyczne, które jest generowane przez urządzenia zwane DEGAUSERAMI lub DEMAGNETYZERAMI. Na rynku można znaleźć różnej wielkości urządzenia zarówno do sporadycznych jak i przemysłowych zastosowań.

Mechaniczne niszczenie nośników

Niszczenie nośnika metodami mechanicznymi jest bardzo skuteczną metodą na trwałe usunięcie danych ze wszystkich nośników zarówno dysków twardych jak i dysków SSD oraz kart pamięci, pendrive, taśm od streamerów, płyt CD, DVD ….

Metoda ta polega na skruszeniu lub przewierceniu nośnika, choć często wystarczy przełamanie kości pamięci w nośnikach SSD lub porządne uderzenie młotkiem dysku HDD aby uszkodzić talerze.

Metody chemiczne

Choć są to metody skuteczne prawie do wszystkich nośników, wymagają stosowania innych kwasów lub rozpuszczalników zależnie od rodzaju nośnika, są też niebezpieczne dla ludzi i środowiska przez co są wykorzystywane bardzo rzadko.

Usługi kasowania danych szczególnie tych wrażliwych warto zlecać profesjonalnym firmom. Choć nie zdarza się to nagminnie to trafiają w nasze ręce zlecenia, w których użytkownik skasował dane samodzielnie, a po jakimś czasie okazało się, że jednak coś jest potrzebne ze starego nośnika. Około 20% takich zleceń pozwala na wyciągnięcie wartościowych informacji. Jest to dość sporo jeśli naprawdę dane powinny być skutecznie usunięte.

Pomijając już firmy, które często trochę bardziej dbają o bezpieczeństwo informacji należy szczególnie dbać o swoje dane nawet jeśli jesteśmy przeciętnym użytkownikiem. Takie sytuacje jak:

Sprzedaż używanego komputera lub laptopa

Sprzedaż używanego smartfonu

Oddanie karty pamięci, dysku, czy innego nośnika na gwarancji

Powinny być szczególnie przemyślane, bo samo formatowanie czasem niewiele daje, a przy uszkodzonym nośniku często jest nie możliwe.

 

 

Zapraszamy na bezpłatną wycenę

Lokalizacja

Warszawa Ochota

tel: 609 343 437

Warszawa Mokotów

tel: 609 343 436

Szukaj na stronie

NA STRONIE

Odwiedza nas 1414 gości oraz 0 użytkowników.