ODZYSKIWANIE DANYCH

Profesjonalne usługi odzyskiwania dla macierzy RAID, serwerów NAS, dysków HDD i SSD

Wycena za darmo

Wycenimy odzyskiwanie danych za darmo bez zobowiązań

Ekspres za darmo

Posiadamy własne laboratorium. Wszystkie zlecenia rozpoczynamy od razu.

Płacisz za efekt

U nas zapłacisz tylko jeśli Twoje dane zostaną odzyskane

Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysków, SSD, macierzy RAID, USB, Pendrive, Kart pamięci. TELFON: 609 34 34 37

Share
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
komputer nie widzi dysku zewnętrznego

Zewnętrzne dyski przenośne są ostatnio bardzo popularne. Zyskały one popularność ze względu na niewielkie rozmiary, uniwersalność podłączenia USB do każdego komputera, dużą pojemność i przystępną cenę.

Najpopularniejsze sprzedawane obecnie dyski mają interfejs USB 3.0 oraz pojemności 1 lub 2 TB Seagate, Western Digital, Toshiba i ADATA. Oczywiście można kupić też większe, ale one nie są już tak często wybierane.

Taki dysk zewnętrzny, to nic innego, jak tylko zwykły dysk talerzowy HDD zamknięty w dodatkowej obudowie umożliwiającej podłączenie go do komputera za pomocą jednego kabla USB. Żeby użyć taki dysk, wystarczy go po prostu podłączyć do portu USB jakiegokolwiek komputera. Powinien wtedy zostać automatycznie wykryty i od razu zapewnić dostęp do danych zapisanych na swoich talerzach. Jednak nie zawsze jest tak jak byśmy sobie tego życzyli. Czasem dysk nie jest widoczny przez komputer , albo nie ma dostępu do danych na nim zapisanych.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka:

  1. - dysk może nie być właściwie zainicjowany (szczególnie tyczy się to nowych dysków) – Nowy dysk czasem nie ma utworzonej aktywnej partycji i w związku z tym w „zarządzaniu komputerem” wyświetla się jako offline. Wtedy komputer nie będzie pokazywał nowego nośnika w aplecie „ten komputer”.
  2. - port USB komputera nie ma wystarczającej mocy, aby Dysk był w stanie się uruchomić. - Obecnie sprzedawane dyski twarde HDD mają coraz większe pojemności. Potrzebują też coraz więcej mocy do rozruchu. Szczególnie w starszych komputerach może wystąpić taki problem, gdzie dysk próbuje, ale nie może wystartować. Wydajność prądowa portów USB w starszych komputerach to ok 500 mA i była projektowana dla urządzeń USB o sporo mniejszej mocy, bądź urządzenia USB miały własne zewnętrzne zasilanie. W dzisiejszych czasach większość urządzeń produkuje się tak by nie wymagały zasilania zewnętrznego – podłączamy i gotowe. Stąd nieraz tego typu kłopoty.
  3. - port USB w komputerze, bądź w dysku zewnętrznym może być uszkodzony. - Port USB montowany we współczesnych dyskach zewnętrznych są dużo bardziej skomplikowane niż te stosowane kiedyś. Są to przeważnie porty USB 3.0, z czym się wiąże mnogość wyprowadzeń we wtyczce.  Nierzadko podczas intensywnego użytkowania, wielokrotnego podłączania, przenoszenia, szarpnięć czy upadków taki port może się wyeksploatować lub fizycznie urwać. Host USB 3 wymaga bowiem oprócz standardowych wyprowadzeń 5v+, 5v-, Data+, Data- i GND , dodatkowych złącz SSTX +/- i SSTRX +/-. Wystarczy uszkodzenie jednego pinu, by dysk się nie uruchomił bądź uszkodził.
  4. - sam dysk zewnętrzny może być uszkodzony – nader często użytkownicy zgłaszają się do nas z niedziałającym dyskiem zewnętrznym, mając nadzieje, że to coś błahego i w 15 minut da się ten dysk uruchomić. Niestety uszkodzenie dysku zewnętrznego przeważnie wiąże się z poważniejszym problemem. Często psują się delikatne mechanizmy dysku w wyniku upadków, wstrząsów czy zmian temperatur. Takie uszkodzenia kwalifikują się już tylko do profesjonalnego odzysku danych.
  5. - system plików na dysku zewnętrznym jest niekompatybilny z systemem operacyjnym używanym na komputerze.  -  System plików to metoda zarządzania i plikami w ramach danego systemu operacyjnego. Dzięki zastosowaniu tego systemu, użytkownik systemu  łatwy i swobodny dostęp do danych. Podstawowe funkcje w ramach systemu plików – otwieranie zamykanie plików, tworzenie oraz usuwanie plików, zapisywanie i kasowanie. Niestety każdy producent systemu operacyjnego ma swój niezależny system plików, które nie są kompatybilne między sobą. I tak – Windows wykorzystuje przeważnie NTFS, MacOS – HFS+, a Linux – EXt3. Otwieranie plików partycji HFS pod Windowsem nie powiedzie się.
  6. - błąd logiczny dysku – to uszkodzenie, które nie wynika z fizycznego uszkodzenia nośnika, ale z logicznego uszkodzenia struktury zapisanych na nim danych. Powszechnie uważa się, że to błahe usterki, jednak w większości przypadków wcale tak nie jest -  naszym zdaniem są one największym zagrożeniem dla danych użytkownika. Często, bowiem użytkownicy przy pomocy znajomego fachowca próbują sami naprawiać tego typu błędy, co kończy się nierzadko ostateczna utratą danych.
  7. - skasowanie danych przez użytkownika – Często spotykamy się z przypadkami, w których użytkownik, bądź ktoś z jego otoczenia sam usunął partycję z danymi bądź niektóre dane.

Oczywiście to tylko niektóre z przyczyn tego, że komputer nie wykrywa dysku zewnętrznego. Podczas swojego kilkunastoletniego doświadczenia, mieliśmy różne przypadki , niektóre bardzo dziwne i indywidualne.

Dysk USB, szczególnie ten w wersji 2,5” jest sprzedawany, jako przenośny. To ta właśnie przenośność przyczynia się często do awarii tych dysków. Upadki, awarie zasilania, uszkodzenia kabli i portów USB, przypadkowe skasowanie danych to najczęściej zgłaszane do nas usterki nośników USB. W niektórych przypadkach możemy pomóc od razu, niestety w niektórych odzyskanie danych wymaga żmudnej i skomplikowanej pracy.

Zapraszamy na bezpłatną wycenę

Lokalizacja

Warszawa Ochota

tel: 609 343 437

Warszawa Mokotów

tel: 609 343 436

Szukaj na stronie

NA STRONIE

Odwiedza nas 637 gości oraz 0 użytkowników.