Serwery NAS to małe komputery z macierzą RAID oparte o system Linux, służące przeważnie jako magazyny danych w małych i średnich firmach. Ich wykorzystanie w firmach jest zrozumiała ze względu na funkcjonalność, łatwość obsługi oraz skalowalność, ale jest również bardzo niebezpieczne ponieważ wiele osób traktuje NAS -y jak substytut kopii zapasowych. Przeświadczenie o tym, że awaria jednego dysku nie wpłynie na dane jest często tragiczne w skutkach i niesie za sobą konieczność odzyskiwania danych w profesjonalnych laboratoriach.

Zacznijmy od początku i opiszmy zatem kilka standardowych sytuacji z jakim nasze laboratorium styka się każdego miesiąca.

  • Błędna konfiguracja – Przeświadczenie o bezpieczeństwie macierzy wynikające np. z faktu, że podczas konfiguracji zamiast RAID 5 został utworzony RAID 0. Takie sytuacje są nagminne i awaria jednego dysku powoduje utratę wszystkich danych
  • Awaria więcej niż jednego dysku. Niemal każda macierz RAID 5 czy RAID 10 lub RAID 1 trafiająca w nasze ręce ma uszkodzonych więcej niż jeden dysk. To sprawia, że tracone są wszystkie dane i dopiero profesjonalne usługi mogą zaradzić sytuacji.
  • Awaria logiczna i próby odbudowy macierzy powodują jej częściowe lub całe nadpisanie.

Złudne bezpieczeństwo oferowane przez serwery NAS wszystkich producentów począwszy od QNAP, SYNOLOGY, BUFFALO, ZYXCEL, D-LINK, WD, LACIE, SEAGATE a kończywszy na mniej znanych konstrukcjach, jest przyczyną wielu problemów w małych i średnich firmach. Wszystko przez to, że idąc na łatwiznę wiele firm nie robi systematycznych kopii zapasowych. Pełna oferta odzyskiwania danych z macierzy RAID