ODZYSKIWANIE DANYCH

Profesjonalne usługi odzyskiwania dla macierzy RAID, serwerów NAS, dysków HDD i SSD

Wycena za darmo

Wycenimy odzyskiwanie danych za darmo bez zobowiązań

Ekspres za darmo

Posiadamy własne laboratorium. Wszystkie zlecenia rozpoczynamy od razu.

Płacisz za efekt

U nas zapłacisz tylko jeśli Twoje dane zostaną odzyskane

Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysków, SSD, macierzy RAID, USB, Pendrive, Kart pamięci. TELFON: 609 34 34 37

Share
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
odzyskiwanie danych z macierzy RAID 5 16x8TB

Awaria i konieczność odzyskiwania danych potrafią się przydarzyć nawet w dużych korporacjach, w których dane są przetrzymywane na serwerach plików – macierzach RAID o dużych pojemnościach.

W nasze ręce już nie pierwszy raz trafiła duża macierzRAID o pojemności ponad 120TB i postanowiliśmy napisać kilka słów odnośnie zabezpieczenia danych oraz błędów jakie popełniają informatycy gdy dojedzie już do awarii.

Wiele razy odzyskiwaliśmy już dane z serwerów HP, DELL, IBM, SUN, QNAP czy SYNOLOGY. Tym razem w nasze ręce wpadła macierz RAID 5 Super Micro składająca się z 16 dysków każdy po 8 TB. Odzyskiwanie danych z tej macierzy jak również z wielu innych które mieliśmy już w naszym laboratorium była obarczona kilkoma dodatkowymi problemami, które wynikały z niewłaściwego postępowania po jej awarii.Macierz RAID 5 - odzyskiwanie danych

 Macierz RAID 5 - odzyskiwanie danych

- Pierwsza sprawa to został odmontowany z macierzy RAID 5 jeden z dysków, które zostały wykryte jako uszkodzone.

- Uruchomienie macierzy bez tego dysku poskutkowało próbą jej naprawy, a ponieważ kolejne 4 sztuki 8TB dysków HGST były w znacznym stopniu uszkodzone + jeden z tych dysków kompletnie nie działał odbudowa się nie powiodła

- W wyniku próby naprawy macierzy RAID 5 na uszkodzonych dyskach doszło do częściowego uszkodzenia systemu plików, a że było tam kilka podrzędnych woluminów począwszy od LINUXA, przez XFS na ZFS skończywszy narobił się niezły bałagan, który musieliśmy posprzątać.

Dyski macierzy RAID 5
Dyski macierzy RAID 5
kontroler macierzy RAID 5 LSI
kontroler macierzy RAID 5 LSI
Błędna konfiguracja macierzy RAID 5
Błędna konfiguracja macierzy RAID 5

Podstawowym błędem użytkowników macierzy RAID gdy dojdzie do awarii jest próba naprawy macierzy na pozostałych dyskach. Jest to niestety nagminne działanie informatyków a to prowadzi do kolejnych problemów, które utrudniają odzyskanie danych.

Jak już pisaliśmy wielokrotnie pośpiech i presja ze strony użytkowników danych, powodują często, że informatycy wybierają drogę na skróty i to jest gwóźdź do trumny.

Nasze działania w pierwszym momencie sprowadziły się do wykonania kopi działających dysków oraz dysków które już kończyły swoją żywotność. W ostatnim momencie zostały dwa uszkodzone dyski, z których należało przynajmniej jeden uruchomić i zabezpieczyć z niego dane. Technicy z All Data Recovery przystąpili do naprawy dysków i jeden udało się uruchomić.

Sumarycznie udało się wykonać kopię 15 dysków 8 TB.

Przyszedł czas na odbudowę macierzy. Tak duże pojemności niosą za sobą szereg problemów nawet jeśli mamy do czynienia z awarią macierzy RAID bez ingerencji osób trzecich, a tu przecież było inaczej. Czas potrzebny na przeanalizowanie dysków i automatyczne znalezienie parametrów niezbędnych do wirtualnej odbudowy macierzy byłby bardzo długi o ile programy w ogóle poradziłyby sobie z tym tematem. Tak więc należało ręcznie posprawdzać kolejność dysków, potwierdzić ją przeglądając surową zawartość nośników i oszacować wielkość bloków które w tym przypadków wynosiły 1MB. Spodziewaliśmy się, że wartość ta będzie w górnych granicach ale należało to potwierdzić aby dane były spójne.

Po odbudowie macierzy przyszedł czas na analizę zawartości oraz sprawdzenie spójności plików. To zadanie było wspomagane różnymi programami, oraz częściowo autorskimi rozwiązaniami i w konsekwencji udało się odzyskać strukturę plików i katalogów a ponad 99% plików było sprawne.

Tak czy siak warto pamiętać o kilku podstawowych sprawach przy używaniu macierzy RAID oraz odzyskiwaniu z nich danych

  1. Macierz RAID niezależnie od jej konfiguracji może ulec uszkodzeniu i należy zawsze wykonywać kopie zapasowe
  2. Jeśli już dojdzie do uszkodzenia macierzy RAID a kopii zapasowej nie ma, należy się 10 razy zastanowić czy jej odbudowa na niepewnych dyskach ma rację bytu i czy nie przyniesie dodatkowych problemów.
  3. Błędy takie jak wyjęcie nie tego dysku, niedoszacowanie ilości uszkodzonych dysków, pośpiech , presja ze strony przełożonych w konsekwencji prowadzą do kolejnych problemów i wydłużają czas potrzeby na odzyskanie danych z macierzy RAID
  4. Jeśli już dojdzie do awarii i zostaną wykonane jakieś działania przekazując uszkodzoną macierz RAID do odzyskiwania danych należy się ze wszystkiego wyspowiadać, bo to ułatwia analizę problemu i oszacowanie kosztów.
  5. W wielu przypadkach udaje się ponaprawiać błędy informatyków, ale nie jest to regułą i zależnie od systemu plików oraz wykonanych działań może się okazać że danych nie ma albo jest ogromna ilość plików bez struktury katalogów, co przy bardzo dużych pojemnościach jest nie realne do przesegregowania i ponownego ułożenia.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług. Nasze doświadczenie oraz wyposażenie pozwala przyjmować zlecenia, którymi nikt nie chce się zająć, bo przerastają możliwości małych firm zarówno pod względem kosztów jakie trzeba ponieść aby odzyskać dane jak również doświadczenia.

Zapraszamy na bezpłatną wycenę

Lokalizacja

Warszawa Ochota

tel: 609 343 437

Warszawa Mokotów

tel: 609 343 436

Szukaj na stronie

NA STRONIE

Odwiedza nas 603 gości oraz 0 użytkowników.

Odzyskiwanie danych z RAID 1
Odzyskiwanie danych z RAID 1

Macierz RAID 1 to świetny przykład zwiększenia bezpieczeństwa danych. Dlaczego więc ulegają uszkodzeniu i konieczne jest odzyskiwanie danych nawet z...

Odzyskiwanie danych z RAID 5
Odzyskiwanie danych z RAID 5

Raid 5 to jedna z bezpieczniejszych konfiguracji macierzy. Nie oznacza to jednak, że jest bezawaryjna a co za tym idzie...

Odzyskiwanie danych z RAID 0
Odzyskiwanie danych z RAID 0

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID często wymaga wiele pracy. RAID to jakby równoległe połączenie dwóch dysków. Oznacza to, że dane...