ODZYSKIWANIE DANYCH

Profesjonalne usługi odzyskiwania dla macierzy RAID, serwerów NAS, dysków HDD i SSD

Wycena za darmo

Wycenimy odzyskiwanie danych za darmo bez zobowiązań

Ekspres za darmo

Posiadamy własne laboratorium. Wszystkie zlecenia rozpoczynamy od razu.

Płacisz za efekt

U nas zapłacisz tylko jeśli Twoje dane zostaną odzyskane

Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysków, SSD, macierzy RAID, USB, Pendrive, Kart pamięci. TELFON: 609 34 34 37

Share

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
awaria macierzy RAID, jak nie utracić danych

System RAID jest zespołem dysków połączonych w logiczną całość, więc jest stanowczo bardziej niezawodny niż pojedynczy dysk (oprócz RAID 0), jednak nigdy nie jest bezawaryjny w 100%. Awarie macierzy się zdarzają i musisz się z tym liczyć.

Jeżeli przypuszczasz, że mogłeś utracić dane z macierzy RAID – nie postępuj pochopnie. Nim zaczniesz w panice próbować wszystkiego, co Ci przyjdzie do głowy, ochłoń. Zatrzymaj się i zastanów, co mogło być przyczyną utraty danych i jakie mogą być konsekwencje ich utraty.

Jeśli nie jesteś pewien swoich sił i środków, nie podejmuj prób Odzyskiwania na własną rękę.

Przypadkowe, nieprofesjonalne próby odzyskania danych z macierzy RAID mogą spowodować ich całkowitą utratę. Często za problemy systemu RAID odpowiada wadliwie działający podzespół (kontroler, oprogramowanie, błędy dysku). Wszystko, co zrobisz od momentu stwierdzenia awarii ma niebagatelne znaczenie dla dalszych możliwości odzyskania danych z macierzy RAID.

Programy służące do naprawy struktury dysków, (których procesów działania nie jesteś w stanie przewidzieć), nie sprawdzą się w naprawie złożonego systemu jakim jest macierz. Np. CHKDSK próbuje zawsze tworzyć scaloną strukturę plików, co w przypadku macierzy może skończyć się nieodwracalną zmianą w strukturze systemu plików macierzy. W przypadku braku dostępu do danych w systemie macierzy RAID  – używanie tego typu programów „naprawiających” na pewno nie pomoże , a na pewno zaszkodzi.

Musisz pamiętać, że kontrolery RAID ,czy to sprzętowe czy programowe, często wykonują operacje na danych znane tylko własnemu systemowi. Zmiana konfiguracji (np. przywrócenie ustawień domyślnych), tylko skomplikuje całą sytuację. Kontroler może się pogubić w rozmieszczeniu danych, a co gorsze zinterpretować taka konfigurację jako awarię i zacząć odbudowywać uszkodzone dane na następne dyski. Wtedy już katastrofa na pewno gotowa.

Zastępowanie uszkodzonego dysku innym, który był już w RAIDzie, może przynieść podobny efekt. Uszkodzony dysk, zawsze najlepiej zastąpić nowym o takich samych parametrach jak ten zniszczony.

Wszelkie odgłosy nieprawidłowej pracy macierzy lepiej zgłosić do specjalisty, aby nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń i degradacji danych. Warto pamiętać o tym , że macierz samoczynnie się replikuje i odbudowuje, więc przy błędach struktury danych zostaną one zreplikowane na inne nośniki.

Ponad to macierz, która się odbudowuje po wymianie dysku, jest przez jakiś czas szczególnie obciążona i podatna na dodatkowe awarie. Najlepiej odbudowę przeprowadzać w czasie, gdy system jest najmniej obciążony. Jeżeli podczas odbudowy pojawią się jakiekolwiek błędy, nie podejmuje kolejnych prób.

Jeżeli dane uległy skasowaniu w wyniku błędów użytkownika, musisz natychmiast wyłączyć system RAID. Każda minuta zwłoki może skutkować całkowitym nadpisaniem i bezpowrotną utratą danych. Najlepiej zgłoś się z problemem do specjalistycznego laboratorium.

Przed każdą zmianą konfiguracji lub innych ustawień zapewnij sobie aktualną i działającą kopią zapasową danych. To czasem może wybawić Cie od dużych kłopotów. Wszystkie dyski macierzy powinny być właściwie oznaczone. W razie awarii pomoże to profesjonalistom szybko ustalić miejsce poszczególnych nośników i ich kolejność zadania w RAIDzie, a także przyspieszy odzyskiwanie danych.

W przypadku utraty zasilania macierzy RAID, jeżeli po restarcie system nie działa prawidłowo,– nie uruchamiaj programów naprawczych ani skanujących.

Jeżeli zniknęły Twoje dane z macierzy RAID, zalecamy szybki kontakt i konsultację ze specjalistami w naszym laboratorium. Z dużym prawdopodobieństwem pomożemy odzyskać dane z uszkodzonych konfiguracji RAID, niezależnie od producenta macierzy (kontrolera), formatu plików, a także systemu danych.

 

Zapraszamy na bezpłatną wycenę

Lokalizacja

Warszawa Ochota

tel: 609 343 437

Warszawa Mokotów

tel: 609 343 436

Szukaj na stronie

NA STRONIE

Odwiedza nas 1145 gości oraz 0 użytkowników.

Odzyskiwanie danych z RAID 1
Odzyskiwanie danych z RAID 1

Macierz RAID 1 to świetny przykład zwiększenia bezpieczeństwa danych. Dlaczego więc ulegają uszkodzeniu i konieczne jest odzyskiwanie danych nawet z...

Odzyskiwanie danych z RAID 5
Odzyskiwanie danych z RAID 5

Raid 5 to jedna z bezpieczniejszych konfiguracji macierzy. Nie oznacza to jednak, że jest bezawaryjna a co za tym idzie...

Odzyskiwanie danych z RAID 0
Odzyskiwanie danych z RAID 0

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID często wymaga wiele pracy. RAID to jakby równoległe połączenie dwóch dysków. Oznacza to, że dane...