Jakiś czas temu przyszedł do nas klient z problematycznym dyskiem zewnętrznym 1TB, który podłączał systematycznie do dekodera telewizji cyfrowej. Dysk służył do nagrywania i odtwarzania filmów z tego dekodera.

Podczas odtwarzania któregoś z kolei filmu projekcja nagle się zatrzymała. Na ekranie nie pojawił się żaden komunikat. Klient próbował za wszelką cenę uruchomić dekoder, jednak wszystkie próby spełzły na niczym. W końcu odłączył zasilanie dekodera, wyciągając wtyczkę z gniazdka. Po paru minutach włączył zasilanie jednak dekoder już nie odczytał podłączonego dysku. Zaskoczony tą całą sytuacją zaczął szukać pomocy wśród znajomych informatyków, choć żaden z nich nie miał nigdy podobnej sytuacji.  Podłączali dysk do różnych komputerów i dekoderów, jednak żaden system go nie wykrywał. Nie było możliwości zainicjowania dysku. Wykrywany był tylko przez system bios.

Postanowili więc zeskanować dysk kilkoma dostępnymi na Internecie programami –
Crystal Disc oraz Photorec , jednak żaden z nich nie poradził sobie z problemem. Kiedy dysk trafił w końcu do nas był już potraktowany wszystkimi możliwymi opcjami skanowania. Łącznie z realokowaniem sektorów. Na koniec dysk został jeszcze wyjęty z oryginalnej obudowy. Użytkownik próbował go podpiąć do płyty głównej komputera, jednak nie wyłączył przy tej czynności komputera, więc straty mogły być bardzo duże. Klient chciał również naprawić dysk, by mógł go jeszcze awaryjnie używać.

W powyższym przypadku użytkownik, aż sam się prosił o bezpowrotną utratę danych wykonując pełne skanowanie na uszkodzonym dysku. Po pierwsze nie zaczął całego procesu od utworzenia kopię posektorowej. Po drugie nie zdiagnozował problemu, żeby podjąć odpowiednie działania. Opierał się tylko na opiniach z forum, które nie zawsze są zgodne ze stanem faktycznym dysku.

Jeśli dane są ważne, zawsze warto oddać dysk do profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiem Danych. Wycena przeważnie jest bezpłatna i pozwala naświetlić problem, a odzysk Danych wcale nie musi kosztować majątek.. Poza tym jeżeli dysk jest uszkodzony to po odzysku nie nadaje się do użytku.

Niestety klient nie zdecydował się na odzyskiwanie ze względu na niską wartość przechowywanych tam Danych. Były to tylko filmy, które w miarę bezproblemowo mógł sobie odtworzyć z innych źródeł. Natomiast wszystkie próby jakie podjął działając zupełnie po omacku na pewno utrudniłyby odzysk Danych z takiego dysku. Jeżeli już coś mamy doradzić czy pomóc w odtworzeniu Danych z dysku, to nie zalecamy działania na oślep bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania. O sprzęcie już nie wspominając, który jest dość drogi i nie każdy Serwis ma go na wyposażeniu.

Powierzanie sprzętu firmie, która jest po drodze to nienajlepszy pomysł, bo bez odpowiedniego wyposażenia też będą działać na oślep.