Oznaki uszkodzonego pendrive karty pamieci
- All Data Recovery
- Pendive i karty pamięci
W naszej pracy często dostajemy po kilka zapytań dziennie odnośnie naprawy kart pamięci, naprawy pendrive lub pomoc w odzyskaniu Danych z innych zniszczonych nośników opartych o pamięci flash. Spotykamy się z różnymi opisami objawów uszkodzonych nośników flash. Dla was zbierzemy je w jednym miejscu i opiszemy.
Nośniki typu Pendrive – potocznie pamięci USB trafiają do nas codziennie. Większość z nich klienci przynoszą z następującymi opisami: „pamięć nie działa, pendrive nie zgłasza się w komputerze, pojemność karty jest niewidoczna w telefonie lub komputerze, nie można sformatować karty pamięci, Pendrive chce się automatycznie formatować zaraz po włożeniu, laptop lub telefon wyświetlają komunikat o niesformatowaniu karty, pendrive zgłasza się z inną pojemnością niż powinien.
Użytkownicy nie dlatego przychodzą do nas , bo jest im szkoda karty lub pendrive. Chcą je naprawiać ze względu na zapisane na nich dane. Często są to dokumenty firmowe, ważne prace, zdjęcia z wakacji, czy backup innych ważnych Danych. A teraz nie mają ani Danych ani backupu.
Jakkolwiek nie opiszecie swoich problemów z kartami czy pendrive zwykle i tak oznacza to, że nie ma dostępu do Danych. Nie ma możliwości ich przeglądania czy skopiowania.
Przyczyny opisywanych przez klientów usterek pendrive i kart flash można podzielić na grupy:
- Awarie spowodowane mechanicznie– Połamane czy pęknięte pendrive –y, karty- uniemożliwiają odczyt. Często zdarzają się również zalane czy zawilgotniałe. Odzyskanie zdjęć, materiałów z tak uszkodzonych mechanicznie kart pamięci czy danych z pendrive zależy od miejsca złamania. Jeżeli pęknięciu uległa sama kość flash, to odzyskanie Danych staje się niemożliwe.
- Awarie elektroniczne lub wady fabryczne pamięci – związane są głównie ze zużyciem elementów elektronicznych użytych w procesie produkcyjnym kart oraz niewłaściwym korzystaniem z tych nośników. Wyładowania elektrostatyczne również niekorzystnie wpływają na Karty pamięci czy Pendrive. Wadą nośników flash jest też zużywanie się komórek pamięci kości flash NAND. Każda taka komórka ma ograniczoną ilość zapisów na komórkę pamięci, jeżeli ilość cykli zostanie przekroczona, może się okazać, że nie mamy dostępu do Danych. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie metody chip-off- czyli wylutowanie kości flash i oczytanie jej w specjalnym czytniku oraz zasymulowanie kontrolera i jego algorytmów. To jedyna możliwość odzyskania danych z pendrive czy karty pamięci. Jest to skomplikowana czynność wymagająca odpowiedniego przygotowania technicznego oraz odpowiednich urządzeń. Działania bezpośrednio na kości flash wymagają wiedzy na temat funkcjonowania pamięci NANDflash i stosowanych algorytmów klasyfikowania informacji. Ogrom rozwiązań i producentów pamięci powoduje, że odtworzenie algorytmów dekodujących kontrolera oraz odzyskanie Danych z karty czy pendrive może być bardzo dużym wyzwaniem nawet dla tak zaawansowanych laboratoriów jak nasze.
W tym miejscu chcielibyśmy przestrzec przed nieautoryzowanymi próbami odzyskiwania danych z uszkodzonych kart pamięci i pendrive. Każde takie działanie może nadpisać uszkodzone sektory i uniemożliwić bądź mocno utrudnić pracę laboratorium.
W przeważającej ilości przypadków, jeżeli ktoś wcześniej nie próbował odzyskiwać Danych samodzielnie, to koszty w naszym laboratorium są akceptowalnie minimalne. Warto zawsze skorzystać z usług firmy, która ma odpowiednie procedury Odzyskiwania i możliwość całkowitej utraty Danych jest minimalna
Odpowiedzmy jeszcze na kilka pytań, które często padają w naszym laboratorium
Jakie karty pamięci kupić, a które się uszkadzają najczęściej?
Warto zainwestować w oryginalne karty renomowanych producentów takich jak Kingston, Transcend, Samsung, PNY, Sandisk, Toshiba,. Nie warto natomiast korzystać z tzw reklamówek do przetrzymywania ważnych danych, gdyż z reguły są to nośniki wykonane z tanich i słabej jakości komponentów.
Warto też wiedzieć, ze Karty micro SD są bardziej awaryjne, niż ich odpowiedniki standardowej wielkości.
Czy z uszkodzonej karty pamięci lub uszkodzonego pendrive -a da się odzyskać dane?
W przeważającej ilości przypadków się daje. Wyjątkiem jest pamięć , która ma wyczerpaną ilość cykli zapisu. Niestety uszkodzonych komórek nie da się naprawić.
Czy naprawicie mi uszkodzonego pendrive lub kartę pamięci?
Niestety kart pamięci ani pendrive nie naprawia się, chyba, że nośnik wykazuje ewidentne uszkodzenie portu USB, wtedy niektóre przypadki są do odratowania.