Codziennie dostajemy po kilka telefonów od klientów w sprawie dotyczących naprawy dysków twardych. Różne są historie..Dysk jest po upadku, czy po skoku napięcia, albo ma problem z głowicami. Dziwne są powody dla których ludzie chcieliby naprawić uszkodzony dysk. Większość dlatego, że na tych dyskach mają dane, których za nic nie chcieliby utracić. Niestety użytkownicy dysków muszą zrozumieć, że naprawa dysków mija się z celem. Celem są właściwie tylko dane użytkowników, a nie naprawa dysku.

Niewątpliwie, aby odzyskać dane z uszkodzonego dysku trzeba go poniekąd uruchomić, ale na pewno nie naprawić. Naprawa uszkodzonego dysku i przywrócenie go do pełnej funkcjonalności nie jest możliwe. Dysk uruchamia się tylko w zakresie niezbędnym do odzyskiwania danych.

Dyski HDD – Naprawa uszkodzonego dysku twardego nie jest praktykowana przede wszystkim dlatego, że technologia i zaawansowanie mechatroniki nie pozwala na odpowiednie skalibrowanie nośnika. W procesie produkcji Dyski HDD są najpierw składane mechanicznie i uruchamiane. Dopiero w następnych procesach ich mechatronika jest indywidualnie kalibrowana.  Ten etap właśnie sprawia, że każdy dysk, jeśli nawet tego samego modelu, jest odmienny od pozostałych. Tych procesów nie da się odtworzyć nawet w warunkach laboratoryjnych. Dysk, więc uruchamia się tylko w stopniu umożliwiającym wykopiowanie danych. Taki dysk już nie będzie w pełni funkcjonalny i po wkopiowaniu informacji nadaje się do zniszczenia.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku uszkodzenia elektroniki dysku twardego. W takich przypadkach czasem można mówić o naprawie dysku, niemniej jednak nie powinno się takiego dysku używać i nie praktykuje się takich napraw. Z naszych statystyk wynika że większość dysków, w których została naprawiona elektronika wraca po pewnym czasie z innymi problemami. Np. uszkodzonymi głowicami. Wynika to z technologii, ponieważ na ramieniu głowicy dysku twardego zamieszczony jest tzw. PREAMP. Jest to niezwykle delikatny i miniaturowy wzmacniacz mikro sygnałów elektromagnetycznych odczytywanych przez głowice dysku z talerzy magnetycznych. Podczas awarii elektroniki często układy te ulegają wstępnemu uszkodzeniu. Można jeszcze odzyskać dane po naprawie elektroniki, jednak niewiadomo jak długo te drobne wzmacniacze są w stanie działać. Nikt nie zagwarantuje bezpiecznej pracy na takim dysku.

Dyski zewnętrzne – ze względu na swoją budowę są analogiczne do dysków talerzowych. Jedyne co je wyróżnia , to obudowa z interfejsem USB.. Należy tu zaznaczyć, że dyski zewnętrzne są bardziej narażone na czynniki zewnętrzne ze względu na swoją przenośność.

Dyski SSD – Naprawa dysków SSD również jest nie możliwa jeśli ulegną one jakiemukolwiek uszkodzeniu. Technologia produkcji kości pamięci NANDFlash sprawia, że mają one ograniczoną ilość zapisów. Większość awarii dysków SSD jest związana właśnie ze zużyciem komórek pamięci. Po prostu kończy się przewidziana przez producenta ilość cykli. Inne awarie to uszkodzenie kontrolera czy firmware.

Kontroler jest nie do naprawy ze względu na zaawansowane funkcje jakie spełnia w systemie SSD.

Przez ten artykuł chcieliśmy poruszyć kilka ważnych kwestii jeżeli chodzi o skuteczną naprawę dysków twardych HDD oraz SSD. W zasadzie jest ona niemożliwa i niepraktykowana przez żadne szanujące się laboratorium, które ma pojęcie o działaniu i budowie różnych dysków.

Zaznaczamy również, że wszelkiego rodzaju programy do naprawy dysków twardych nic nie wnoszą do naprawy dysków. Tak naprawdę pogłębiają tylko usterki przez próby skanowania Żadna naprawa Bad sektorów na powierzchni magnetycznej jest nie możliwa. To nieodwracalne usterki.  Wspomniane programy do naprawy mydlą użytkownikom oczy, bowiem jedynie je ukrywają.  Jeśli dysk zaczyna się psuć i pojawiają się coraz to nowe sektory o wydłużonym czasie dostępu to jest to proces nieodwracalny. Należy wtedy jak najszybciej zabezpieczyć dane. Najlepiej powierzyć to profesjonalnemu laboratorium, które jest w stanie skopiować pliki nawet z częściowo uszkodzonych sektorów.