Zalanie laptopa to przeważnie jego awaria i utrata danych zapisanych na dysku. Praca z laptopem i picie nie idą w parze i wiele osób się już o tym przekonało. Opiszmy jednak sytuację od strony odzyskania danych z laptopa po zalaniu.

W większości przypadków zalanie laptopa nie powoduje faktycznej utraty danych. Laptop przestaje działać, ale dane są zapisane na dysku twardym. W dużej części wystarczy je po prostu zgrać na inny nośnik pod warunkiem, że w laptopie zastosowano standardowy dysk SATA. Wiele nowoczesnych laptopów posiada jednak dyski SSD z interfejsem mSata oraz M.2 M.2 PCIE oraz NVME. To trochę komplikuje sprawę ponieważ dyski te nie dają się tak łatwo podłączyć przez przejściówką USB do innego komputera. Z pomocą przychodzimy My. W naszym laboratorium bez problemu można zgrać dane ze wszystkich dysków twardych oraz dysków SSD Kingstona, Adata, Sandisk, OCZ, GoodRAM, Patriot, AMD, Intel. …. Więcej o odzyskiwaniu danych z dysków SSD

Sytuacja komplikuje się, gdy dysk również ulegnie uszkodzeniu albo w skutek zalania, albo w wyniku awarii płyty głównej i np. dojdzie do zwarcia w obwodach zasilania. W przypadku uszkodzenia dysku na skutek zalania All Data Recovery świadczy pełną gamę usług odzyskiwania danych.

Warto wspomnieć, że w przypadku zalania laptopa od razu należy odłączyć zasilanie, wyjąć baterię i jak najszybciej udać się do serwisu w celu wyczyszczenia powstałych uszkodzeń i ewentualnej naprawy. Suszenie laptopa domowymi sposobami nic nie da a praca elektroniki nawet delikatnie zawilgoconej powoduje jej nie odwracalne uszkodzenia. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie Centrum Napraw Laptopów, która bardzo łato wyszukać. Na zakończenie podkreślimy, że nie ma laptopów odpornych na zalania. Mimo, iż niektórzy producenci Jak Lenovo, Dell, Acer, HP, Asus czy Apple reklamują niektóre modele jako odporne na zanieczyszczenia czy zalania to jest to tylko marketingowy slang, a rzeczywistość jest zgoła odmienna.