Oto skutki używania programów w wersji darmowej.

Klient bez pomysłu zastosował kilka z nich, niestety ich praca okazała się nie taka jak sobie wyobrażał. Niby zrobił kopię dysku, jednak kopia też zawiodła:

Poniżej opis awarii:

„Starałem się odzyskać dane z kopii 1:1, którą utworzyłem na dysku Seagate Barracuda 7200.11 ST31000340AS 1 TB. Na tym dysku były dwie takie same partycje NTFS. Do dysku teraz nie ma dostepu z poziomu systemu, chociaż jest widoczny w Biosie.
Kopię Danych zrobiłem programem HDClone. DMDE pokazuje, że druga partycja jest widoczna jako MSData. Nie miałem wcześniej problemów akurat z tą partycja tylko z pierwszą. Jak doprowadzić do widoczności tej partycji MSData ? Skan NTFS tej partycji MSData jest zupełnie pusty. Jak odzyskać z niej dane?

Wersja free R-Studio dała błąd, z którego wynikało, że moja kopia jest uszkodzona.
Natomiast program Test Disk – nie może otworzyć systemu plików. DMDE coś tam znalazł, ale nic się nie da otworzyć, bo pliki są uszkodzone. Jak dostać się do tych plików i tak je odzyskać by były nieuszkodzone?”

Kopia się wykonała niewłaściwie, bo dysk zawierał dużo błędów. W takim przypadku wykonywanie kopii tylko nawarstwiło na niej problemy. Pan jako laik podjął działania zupełnie niepotrzebne, powiększając ilość błędów. Wystarczyłaby krótka analiza dysku w profesjonalnym laboratorium i sytuacja mogłaby być zupełnie inna.

W naszym serwisie zastanawiamy się, czemu ludzie tak się boją bezpłatnej analizy. Przynajmniej wiedzieliby na czym polega problem z dyskiem i mogliby dostać wskazówki, co można zrobić by zabezpieczyć dane, a tak działają na oślep kompletnie niszcząc dane

Przy odzyskiwaniu danych należy przestrzegać procedur i mieć odpowiednią wiedzą co i w jakiej sytuacji zrobić. Samodzielne działania przeważnie wyrządzają wiele szkód, a rady ludzi którym się raz udało coś zrobić należą niestety do częstych. Niestety nikt nie bierze pod uwagę, że te rady nie koniecznie muszą być dobre dla innej sytuacji.