Czy dyski pancerne są rzeczywiście pancerne?
- All Data Recovery
- Blog

Jakiś czas temu pojawiły się dyski odporne na czynniki zewnętrzne Adata. Jak twierdzi producent, dysk jest odporny na wodę, pył i spore przeciążenia. Norma IP68 wskazuje na to, że nawet 2 godziny na głębokości 2 metrów nie powinny wpłynąć na kondycję takiego dysku.
Niestety mimo odpornej i topornej obudowy w środku znajduje się nadal dysk talerzowy (Seagate lub Toshiba), który w pewnych warunkach wcale nie jest bardziej odporny od innych dysków talerzowych. Producent zachwala swoje produkty odpowiednimi kampaniami reklamowymi, ale nikt nie testuje tych dysków podczas pracy. A po drugie wszystko ma swoje granice technologiczne jak również i wady. Oto kilka przykładów dzięki którym chcielibyśmy uświadomić czytelnikom, że żaden dysk nie jest niezniszczalny i odporny na wszystkie czynniki zewnętrzne. Z takich dysków też odzyskiwaliśmy już dane.
ADATA HD710 2TB
„Mam problem z moim dyskiem Adata Durable. Dysk był zapełniony prawie do końca. W trakcie kopiowania filmów – wypiął mi się kabel. Zresztą nie pierwszy raz, ponieważ jest bardzo podatny na wszelkie poruszenia podczas podłączenia i używania (pewnie źle wykonano złącze). Wystarczy czasem jakikolwiek ruch i dysk się rozłącza. Podłączyłem go z powrotem jak zwykle, ale niestety dysk zaczął zachowywać się niestandardowo. Komputer go nie wykrywał. Po kolejnym rozłączeniu i podłączeniu komputer po dłuższym czasie w końcu go wykrył, ale chce go formatować.
Nie chcę go formatować. Mam tam mnóstwo Danych, zdjęć, filmów, prac konkursowych i prezentacji. Brak tych Danych byłby dla mnie naprawdę poważną stratą.
Podłączałem go do różnych portów i komputerów – niestety efekt jest taki sam.”
Adata HD 710 1TB
„Kupiłem swój dysk rok temu. Ostatnio był ze mną w Egipcie.
Po powrocie chciałem zgrać zdjęcia z wakacji – niestety Windows 10 przestał go widzieć, mimo, iż sam dysk wydaje się pracować normalnie – świeci lampka pracy i czuć jego pracę jak się przystawi ucho. Nie wiem czy bagaż został rzucony na lotnisku, czy co się z nim stało.
Przekładałem go do różnych innych komputerów i portów 3.0, 2.0 i nic. W „zarządzaniu dyskami” – nie ma go na liście. Mimo wielu prób podłączania i uruchamiania na różnych kablach – nie działa. Na tym dysku mam tam wszystkie filmy, zdjęcia z wakacji, gry, dokumenty służbowe.”
Adata hd650,
Mam problem z dyskiem zewnętrznym Adata hd650, 1 TB, który spadł ze stołu podczas kopiowania plików. Po tym upadku efekt jest następujący:
Po podłączeniu dysku do laptopa poprzez USB słychać w głośnikach dźwięk podłączenia urządzenia USB. Po podłączeniu żadne urządzenie nie wyświetla się w panelu: „zarządzanie dyskami”. Jak już się go podłączy, to wydaje dziwny brzęczący dźwięk co kilka sekund.”
To tylko kilka zgłoszeń klientów dotyczących PANCERNYCH dysków odpornych na wstrząsy, kurz i wodę. Niestety żaden z użytkowników nie bierze pod uwagę, że podwyższona ochrona dysku nie jest niewrażliwa na pewne okoliczności. Gumowa obudowa może w większym stopniu zabezpiecza nośnik jednak nie daje stuprocentowej ochrony, szczególnie podczas pracy dysku.
W przypadku uszkodzeń logicznych dane można odzyskać, a dysk zachowa gwarancję producenta, jednak jeżeli dojdzie do uszkodzeń mechanicznych klienci muszą być przygotowani na to, że taką kieszeń trzeba będzie rozkleić, żeby wydobyć dysk. Dopiero potem można rozpocząć z nim pracę. Należy taki dysk traktować jak każdy inny szczególnie podczas jego pracy. Nieostrożność może nas wiele kosztować