ODZYSKIWANIE DANYCH

Profesjonalne usługi odzyskiwania dla macierzy RAID, serwerów NAS, dysków HDD i SSD

Wycena za darmo

Wycenimy odzyskiwanie danych za darmo bez zobowiązań

Ekspres za darmo

Posiadamy własne laboratorium. Wszystkie zlecenia rozpoczynamy od razu.

Płacisz za efekt

U nas zapłacisz tylko jeśli Twoje dane zostaną odzyskane

Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysków, SSD, macierzy RAID, USB, Pendrive, Kart pamięci. TELFON: 609 34 34 37

Zapraszamy na bezpłatną wycenę

Share
Odzyskiwanie danych z serwera NAS po włamaniu

W ostatnim miesiącu niemal w jednym czasie trafiły do nas dwie macierze z kopiami zapasowymi maszyn wirtualnych ze środowisk chmurowych. W obu macierzach doszło do włamania usunięcia danych konfiguracyjnych oraz częściowego usunięcia (wyzerowania) danych użytkowników.

1.    Synology RS3617RPXS 12x6TB WD60EFRX z macierzą RAID 5 po włamaniu

Klient padł ofiarą zaszyfrowania danych na jednostkach klienckich i serwerach wirtualnych, włamania na serwer NAS, usunięcia konfiguracji serwera oraz mata-danych partycji i części superbloków.

 Synology NAS po włamaniu

Co więcej support Synology nie był w stanie pomóc klientowi i zalecił ponowną instalację systemu DSM. Było to poważnym błędem, ponieważ nowsza wersja używała innych rozmiarów partycji systemowych w stosunku do starszej, co dodatkowo mogło wpłynąć na powodzenie procesu odzyskiwania danych.

Na serwerze były przechowywane kopie zapasowe maszyn wirtualnych tworzone za pomocą oprogramowania VEEAM Backup. Ponieważ wszystkie dane na jednostkach produkcyjnych zostały zaszyfrowane podczas ataku, serwer dostarczony do nas był ostatnim miejscem gdzie mogły być dane potrzebne do działania całej firmy.

Po otrzymaniu przesyłki z Wrocławia, od razu przystąpiliśmy do wstępnej analizy sytuacji. Potwierdziły się przypuszczenia klienta co do włamania na serwer. Ze względu na to, że na serwerze było bardzo dużo skompresowanych danych odnalezienie kolejności dysków oraz wielkości bloków stwarzało sporo problemów.

Ostatecznie po około dwóch tygodniach prac mieliśmy pierwsze pozytywne efekty, a całość macierzy udało się poskładać po kolejnym tygodniu. Przy współpracy z klientem kopie zapasowe zostały odtworzone i na szczęście okazało się, że nie są zaszyfrowane.

2.    Qnap TS-431WeU macierz RAID 10, ale w realu okazało się, że to RAID 1E składała się z czterech 8TB dysków Seagate IronWolf ST8000VN0022 został dostarczony z Warszawy.

Było to jedno z najtrudniejszych zleceń, z jakim mieliśmy do czynienia od czasów DELL EQUALLOGIC –a. Poziom trudności odzyskania danych z tej macierzy komplikowało kilka spraw.

Qnap NAS po włamaniu
  • Przede wszystkim została usunięta konfiguracja macierzy i nie wiadomo było jakiej wielkości bloki były użyte oraz jaka była kolejność dysków.
  • Kolejnym problemem było to, iż wg klienta była macierz RAID 10 i tak była ona skonfigurowana, ale podczas analizy okazało się, że to RAID 1E, który trochę inaczej obsługuje bloki danych.
  • Jeszcze inny kłopot wynikał z tego, że około 170GB partycji użytkowej zostało nadpisane „00”, zatem nie było superbloków i żadnego odniesienia do położenia plików.
  • Największym problemem jednak było to, iż na macierzy nie było praktycznie żadnych fizycznych plików jak zdjęcia czy dokumenty a jedynie kopie zapasowe maszyn wirtualnych VEEAM Backup, które są spakowane, a same maszyny również używały kompresji danych. Tak więc znalezienie wielkości bloków oraz kolejności dysków było dość trudne.
  • Ostatni już kłopot jaki napotkaliśmy to jak zwykle presja czasu, aby zrobić to zlecenie jak najszybciej się da.

Odzyskiwanie danych z macierzy Raid to zupełnie inny poziom trudności nawet gdy nie było na nią włamania. Nie da się pominąć części danych i wydać ich użytkownikowi bez struktury plików i katalogów, tak jak robi się to czasem np. w przypadku uszkodzonych pojedynczych dysków. O ile klient indywidualny posegreguje sobie zdjęcia czy dokumenty, to w przypadku takich zleceń, konieczne jest pełne odzyskanie struktury pików i katalogów, ponieważ w przeciwnym razie, nie uda się rozpakować plików kopii zapasowych. Przeważnie na macierzach jest tez bardzo dużo danych, posegregowanych w folderach i dla dużych klientów, wyciągnięcie ich bez struktury, nie jest skutecznym odzyskaniem danych.

Na szczęście dla obu klientów dane udało się odzyskać prawie w 100%, co pozwoliło na ponowne uruchomienie procesów firmowych.

Z obu zleceń można wyciągnąć kilka wniosków, które z pewnością wpłyną na poziom bezpieczeństwa danych w przyszłości. Najważniejszy z nich to "KOPIA ZAPASOWA TO TWÓJ NAJLEPSZY PRZYJACIEL". Powtarzamy to naszym klientom jak mantra, ale wielu administratorów nadal nie rozumie czym tak naprawdę jest kopia zapasowa.

Jeśli dojdzie do sytuacji utraty danych w wyniku włamania na serwer, nie zalecamy dokonywania żadnych działań czy prób naprawy prowadzonych samodzielnie lub przy pomocy wsparcia technicznego producenta. To już i tak będą skomplikowane zlecenia, a każda dodatkowa ingerencja tylko pogorszy sprawę.

Skuteczność

Dyski SSD97%
Dyski twarde do laptopów i komputerów96%
Dyski twarde do serwerów 89%
Dyski do serwerów NAS96%
Pendrive94%
karty pamięci91%
Macierze RAID 089%
Macierze RAID 1, RAID5, RAID 10, RAID 6, RAID 50, 99%

Odzyskiwanie danych z kamer wideorejestratorów i rejestratorów telewizji przemysłowej
Odzyskiwanie danych z kamer wideorejestratorów i rejestratorów telewizji przemysłowej

Odzyskiwanie danych - filmów z cyfrowych rejestratorów wideo (monitoringu DVR CCTV) zarówno kamer telewizji przemysłowej jak i samochodowych wideorejestratorów dla...

Naprawa komputerów
Naprawa komputerów

All Data Recovery to nie tylko odzyskiwanie danych. Jesteśmy częścią Megaserwis S.C. świadczącego również usługi naprawy komputerów i serwisu laptopów.

Serwer NAS QNAP, SYNOLOGY, BUFFALO, Seagate, WD odzyskiwanie danych
Serwer NAS QNAP, SYNOLOGY, BUFFALO, Seagate, WD odzyskiwanie danych

Nasza oferta na odzyskiwanie danych z serwerów NAS skierowana jest do wszystkich użytkowników, zarówno prywatnych użytkowników jak i firm używających...

 Odzyskiwanie danych z telefonu i smartfonu
Odzyskiwanie danych z telefonu i smartfonu

Rozwój technologii sprawia, że telefony staja się coraz bardziej zaawansowane. Coraz częściej przechowujemy duże ilości danych w pamięci telefonów, smartfonów...

 Odzyskiwanie danych z wirtualnej maszyny
Odzyskiwanie danych z wirtualnej maszyny

Nasze laboratorium oferuje odzyskiwanie danych z serwerów i komputerów wykorzystujących wirtualne maszyny. Zapraszamy na bezpłatną wycenę.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

Jeśli doszło do awarii macierzy RAID warto podjąć odpowiednie działania. W ALL DATA RECOVERY z Warszawy znajdą Państwo Pełną ofertę...

Odzyskiwanie danych z pendrive
Odzyskiwanie danych z pendrive

Oferta All Data Recovery w zakresie odzyskiwania danych a pendrive jest kompleksowa. W nasze ręce trafiały już pendrive chyba wszystkich...

Odzyskiwanie zdjęć i danych z kart pamięci SD, microSD, CF….
Odzyskiwanie zdjęć i danych z kart pamięci SD, microSD, CF….

Oferta All Data Recovery odnośnie odzyskiwania danych z kart pamięci zawiera pełną gamę usług. Oferujemy najbardziej zaawansowane usługi odzyskiwania danych...

Odzyskiwanie danych z laptopów i komputerów
Odzyskiwanie danych z laptopów i komputerów

Do naszego laboratorium odzyskiwania danych trafia dużo komputerów przenośnych z uszkodzonymi dyskami. Każdy klient może liczyć na bezpłatną wycenę odzyskiwania...

Odzyskiwanie danych z dysku HDD
Odzyskiwanie danych z dysku HDD

Do naszego laboratorium Odzyskiwania danych, każdego dnia trafiają uszkodzone dyski twarde, ich naprawa oraz odzyskiwanie cennych plików klientów jest dla...

Odzyskiwanie danych z dysku SSD
Odzyskiwanie danych z dysku SSD

Odzyskiwanie danych z nośników SSD zdecydowanie różni się od odzyskiwania danych z magnetycznych dysków HDD, przede wszystkim tym, że fizyczne...

Odzyskiwanie danych z dysku przenośnego
Odzyskiwanie danych z dysku przenośnego

Odzyskiwanie danych z dysków przenośnych stanowi często wielkie wyzwanie. Dyski USB - przenośne często są uszkodzone mechanicznie ze względu na...

Lokalizacja

Warszawa Ochota

tel: 609 343 437

Warszawa Mokotów

tel: 609 343 436

Szukaj na stronie

NA STRONIE

Odwiedza nas 623 gości oraz 0 użytkowników.